Transplantácie orgánov predstavujú jeden z najväčších úspechov biologicko-lekárskych vied 20. storočia. História transplantácií obličiek je obdobím tvrdej, systematickej a cieľavedomej práce mnohých vedeckých a klinických kolektívov. Ako hovorí profesor Ján Breza, je zároveň obdobím plným úspechov a dôležitých objavov, ale aj neúspechov a sklamaní. Je dokladom entuziazmu, radosti z dosiahnutých výsledkov a nádeje, ktorú dávame pacientom.
Urológovia zohrali významnú úlohu v problematike odberov a transplantácií obličiek. Vychádzali pritom zo skúseností s chirurgickou liečbou vrodených aj získaných ochorení obličiek a dolných močových ciest. „V čase, keď transplantácia obličky bola novou a rizikovou metódou liečby chronickej renálnej insuficiencie, bol profesor Vladimír Zvara ochotný a schopný vziať na svoje plecia obrovskú zodpovednosť, tak medicínsku, tak i spoločenskú a začať v Bratislave integrovaný dialyzačno-transplantačný program. Pred 50 rokmi vykonal so svojimi spolupracovníkmi prvú transplantáciu obličky u pacienta, ktorý bol liečený dialýzou,“ dodáva profesor Ján Breza.
Toto významné výročie si pripomenú aj v Nemocnici akademika Ladislava Dérera - UNB. "Univerzitná nemocnica Bratislava sa pripravuje na rekonštrukciu a modernizáciu transplantačného centra pre obličky, ktorá je v záverečnej fáze prípravných prác. Aj touto cestou si chce vedenie UNB uctiť 50. výročie prvej transplantácie obličky na Slovensku a v Bratislave a poskytnúť pacientom aj zdravotníkom moderné prostredie spĺňajúce vysoký hygienický štandard a čo najväčší komfort," približuje nám aktuálnu situáciu MUDr. Alexander Mayer, PhD., MPH, MHA, riaditeľ UNB.
Na rozvoji transplantačnej medicíny na Slovensku sa významne podieľa Slovenská transplantologická spoločnosť. „V posledných rokoch bolo prijatých niekoľko dôležitých opatrení zacielených na ďalší rozvoj transplantačného programu. Spomeniem platbu za výkon „Identifikácia darcu orgánov,“ odborné usmernenie o transplantačných koordinátoroch, štandardný postup pri identifikácii a manažmente živých darcov obličiek, a samozrejme, celoslovenskú kampaň Sedem životov, ktorá pomáha šíriť osvetu o darcovstve a orgánových transplantáciách medzi širokú verejnosť už siedmy rok,“ približuje nám situáciu posledných rokov doc. MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., MPH, MHA, hlavná odborníčka MZ SR pre orgánové transplantácie.