Princ Charles zdôraznil, že Commonwealth, 54-členné združenie prevažne bývalých britských kolónií, bude vždy "slobodným združením nezávislých, samosprávnych národov". Summit v Rwande, na ktorom princ z Walesu zastupuje kráľovnú Alžbetu II., sa koná v čase znovuotvorenej diskusie o poslaní Commonwealthu v modernom svete.
Agentúra AFP pripomenula, že vo viacerých členských krajinách Spoločenstva národov sa formujú a silnejú republikánske hnutia, pričom niektoré sa zasadzujú za vyplatenie odškodnenia za neprávosti z koloniálnych čias, akým bolo napríklad otroctvo.
Kráľovná Alžbeta je zástankyňou Commonwealthu od svojho nástupu na trón v roku 1952, postupne však viaceré členské štáty zavrhli britského monarchu ako hlavu štátu. Naposledy sa republikou stal vlani Barbados a ďalšie karibské krajiny chcú nasledovať jeho príklad.
Ďalší člen Commonwealthu, Austrália, zasa vymenovala ministra pre republiku, čo svedčí o veľmi pravdepodobných ústavných zmenách v budúcnosti. Objavujú sa aj otázky o budúcej úlohe kráľovskej rodiny na čele zoskupenia reprezentujúceho tretinu ľudstva v bohatých i chudobných krajinách sveta. Na poslednom summite, v roku 2018, členské štáty určili princa Charlesa za nástupcu kráľovnej Alžbety na poste "hlavy" Commonwealthu.
Commonwealth je témou diskusií v súvislosti s otázkami o jeho význame v súčasnosti. Zástancovia zoskupenia však tvrdia, že rozšírenie členskej základne o krajiny bez historických väzieb na Britániu je dôkazom oprávnenosti jeho existencie.
Dvomi najnovšími členmi Commonwealthu sú Mozambik a hostiteľská Rwanda. Očakáva sa, že na tomto summite sa k spoločenstvu pripoja aj západoafrické štáty Togo a Gabon.