Venus vs. Serena
Serena svoj profesionálny tenisový debut zažila ako štrnásťročná na jeseň 1995, rok po svojej staršej sestre. Ako šestnásťročná už bola víťazkou v zmiešanej štvorhre na Wimbledone a aj na US Open, pričom do finále sa dostala v ten istý rok aj na French Open, kde ju porazila jej sestra Venus.
Na svoj prvý titul vo dvojhre si počkala až do septembra 1999, keď vyhrala US Open. O titul z vytúženého Wimbledonu musela bojovať dlhšie. Slávnu trofej chytila do ruky až v roku 2002 po tom, čo ju predbehla staršia sestra Venus, ktorá bola šampiónkou na tráve dve predchádzajúce sezóny. A to sa obe sestry len rozbiehali. V roku 2002 si obe siahli na najvyššiu priečku a stali sa svetovými jednotkami. Serena strávila na tomto poste dokopy 319 týždňov.
Serena Slam
K výnimočným športovcom patria aj ich jedinečné rekordy. Zatiaľ čo Margaret Court v roku 1970 a Steffi Graf v roku 1988 dosiahli tzv. kalendárny slam, teda vyhrali všetky štyri grandslamy v jednom kalendárnom roku - Australian Open v januári, French Open na jar, Wimbledon začiatkom leta a US Open na prelome augusta a septembra, Serene sa tento výnimočný rekord dosiahnuť nepodarilo.
Dvakrát v kariére však dosiahla tzv. Serena slam, keď vyhrala štyri podujatia veľkej štvorky za sebou. Podarilo sa jej to v rokoch 2002 a 2003 a potom o viac ako dekádu neskôr, v rokoch 2014 a 2015. Lístky na ženské finále US Open boli vďaka nej po prvý raz vypredané skôr než na to mužské.
Je tiež jedinou tenistkou histórie, ktorá drží tzv. zlatý slam vo dvojhre i štvorhre. Ten je možné dosiahnuť získaním zlatej olympijskej medaily spolu s grandslamovými výhrami. Serena to dosiahla vo štvorhre v Sydney roku 2000 a vo dvojhre v Londýne na svojej obľúbenej tráve v roku 2012.
Krv, pot a slzy
Po množstve výhier a úspechov by sa mohlo zdať, že sa americkej tenistke iba darí. V priebehu jej neuveriteľne dlhej kariéry, áno, je na tenisovom okruhu už takmer 27 rokov, sa jej nevyhli ani vážne zranenia a dlhé súťažné pauzy. Pre rôzne poranenia a následné operácie sa nemohla vrátiť na kurty po celé mesiace, viackrát ju postihla aj pľúcna embólia.
Posledné z nešťastných zranení sa odohralo pred rokom v prvom kole na Wimbledone, keď si po šmyku na vlhkej tráve zranila nohu a zápas proti Bieloruske Aliksandre Sasnovičovej nedohrala. Nebola jedinou obeťou extrémne vlhkého počasia a klzkého povrchu, rovnako skončil predčasne aj Adrian Mannarino a diváci mali možnosť vidieť dramatické pády hviezd, akými sú Nick Kyrgios či Novak Djokovič. Ten sa nechal počuť, že nikdy doteraz na žiadnom povrchu nespadol toľkokrát ako na Wimbledone. Po 145 rokoch preto organizátori turnaja zmenili pravidlá a povolili aj tréning na „šmykľavej“ tráve centrálneho dvorca, ktorý si zvyčajne šetria na veľké zápasy druhého týždňa.