Hlavný problém
Do debaty sa zapája aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá za vinníka považuje práve Remišovú. „Mala by v momente podať demisiu a nie rozdávať odmeny,“ tvrdí. „Pani europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová robí hanbu nielen sebe, ale hlavne Slovensku. Za rok 2021 bola vyčerpaná najvyššia suma v rámci celého programového obdobia od roku 2014,“ odpovedala Remišová.
A čo si o nedostatočnom čerpaní eurofondov myslia ľudia, ktorí s nimi prichádzajú do styku? „Jeden z najzákladnejších problémov je verejné obstarávanie, ktoré u nás strašne dlho trvá. Do toho prichádzali výmeny vlád, neschopní ministri. Politici neboli schopní ten systém zjednodušiť tak, aby bol transparentný, priehľadný a aby tie eurofondy prúdili tam, kde to treba,“ hovorí Ján Rudolf, odborník na eurofondy, ktorý je predsedom Správy štátnych hmotných rezerv.
Podobne situáciu opisujú aj viacerí ďalší experti. „Problém je jasný, sú to ministerstvá, a to bez ohľadu na garnitúru, aká vládne. Sú tam stále tí istí ľudia. Mali na to 8 rokov predchádzajúcich vlád, dva roky tejto vlády, a za 10 rokov nič nevyriešili,“ hovorí odborník na eurofondy, ktorý už v tejto oblasti nepracuje.
Ani Remišovej opatrenia nepriniesli dynamiku
Marián Koreň, Euractiv.sk
Slovensko sa určite nemôže vyhovárať na EÚ, pretože, ako vidno aj z tempa čerpania ostatných členských krajín EÚ, je evidentné, že prekážky si Slovensko vytvára samo. Hlavným dôvodom je zle nastavená riadiaca štruktúra, pre ktorú je už dlhé roky charakteristická skostnatenosť, nedôvera a nepredvídateľnosť. Celý systém je až príliš závislý od svojvôle ministerských úradníkov. Nepozerá sa na to, či projekt stojí a či z neho majú občania úžitok, ale kontroluje sa každý bloček. Systém sa nenastavil dobre a čerpanie sa začalo veľmi neskoro. Pravdou však je, že ani opatrenia, ktoré pre zjednodušenie systému prijalo ministerstvo investícií, zatiaľ nepriniesli väčšiu dynamiku.