Zákony umožňujúce okamžitý zákaz majú napríklad aj v Kentucky, Južnej Dakote, Missouri, Oklahome a Alabame. V Mississippi a Severnej Dakote musí zákaz ešte schváliť generálny prokurátor, v Utahu legislatívna rada, vo Wyomingu začne platiť 29. júna a v Idahu, Tennessee a Texase začne platiť o 30 dní. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Konzervatívna väčšina sudcov Najvyššieho súdu v piatok zvrátila historické rozhodnutie súdu v prípade Roe v. Wade z roku 1973, ktoré dávalo celonárodné zákonné právo na interrupciu. Očakáva sa, že toto rozhodnutie povedie k zákazu alebo obmedzeniu umelého prerušenia tehotenstva v zhruba polovici amerických štátov. Prezident Joe Biden rozhodnutie nazval „tragickou chybou“.
Piatkové rozhodnutie s radosťou privítali odporcovia interrupcií, no stretlo sa aj s protestmi naprieč krajinou. Vo Phoenixe v Arizone polícia použila na demonštrantov slzný plyn po tom, čo búchali na dvere a okná štátneho kapitolu. V Los Angeles demonštranti na krátko zablokovali diaľnicu. Ďalšie protesty sú očakávané aj počas víkendu.
Podľa výskumu organizácie Planned Parenthood rozhodnutie súdu spôsobí, že zhruba 36 miliónov žien v reproduktívnom veku stratí prístup k interrupciám v ich štátoch.