Návrh zákona by mal obsahovať ustanovenie, ktoré by znemožnilo "zbaviť osobu práva na prerušenie tehotenstva," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnila dvojica poslankýň.
Bergéová označila rozhodnutie Najvyššieho súdu USA za "katastrofálne pre ženy na celom svete". Vo vysielaní rozhlasu France Info pripomenula, že "každých deväť minút zomrie jedna žena, pretože potrat jej bol vykonaný nesprávne, nebezpečným spôsobom".
Ľavicový blok Nová ekologická a sociálna ľudová únia (NUPES) oznámil svoj zámer predložiť podobný návrh zákona v piatok večer.
"Aby sme zabránili akémukoľvek obmedzovaniu základného práva, ktorým je interrupcia vo Francúzsku, navrhneme v pondelok NUPES, aby predložila návrh zákona na jej zakotvenie v ústave," oznámilo vedenie NUPES na Twitteri.
Samotný Macron vyjadril ženám v Spojených štátoch solidaritu v súvislosti s rozhodnutím Najvyššieho súdu, ktoré pravdepodobne povedie k zákazu interrupcií v približne polovici štátov americkej Únie.
Macron uviedol, že toto rozhodnutie narúša slobody žien. "Interrupcia je základným právom všetkých žien. Musí byť chránené," napísal francúzsky prezident v piatok neskoro večer v príspevku na Twitteri.
V januári sa Macron zmienil o svojom želaní začleniť právo na interrupciu do Charty základných práv Európskej únie. S týmto návrhom prišiel deň po zvolení Roberty Metsolovej, známej svojím negatívnym postojom k potratom, za šéfku Európskeho parlamentu.