Keď vyhynuli živočíchy, zahatali výpust znečistenej banskej vody. Na krku majú vyšetrovanie a hrozí im väzenie až na päť rokov...
Trojicu stíhajú za poškodzovanie a ohrozovanie prevádzky všeobecne prospešného zariadenia. „V rámci občianskej neposlušnosti sme na 20 minút vrecami pozastavili výtok banskej vody z problematickej bane. Vraj sme mohli ohroziť nejaké filtre,“ pokrútil hlavou Orosz, ktorému sa nepáčilo, ako k problému pristupoval štát.
„Nepochybila štátna správa, keď štyri mesiace od katastrofy je 40 kilometrov po prúde úhyn polovice živočíchov a pri výpusti kontaminovanej vody až takmer sto percent?“ pýtal sa Orosz, ktorý s kolegami najprv len zbieral podpisy pod petíciu a až potom nasledoval čin, ktorý sa znepáčil štátnym orgánom. „Za 6 dní sme mali 11-tisíc podpisov. Potom sme sa rozhodli vyliať kubík tejto „čistej“ vody pred ministerstvom životného prostredia a hoci časť problému sa podarilo banským záchranárom vyriešiť, prekračovanie povolených hodnôt je stále vysoké,“ dodal.
Trojicu však môže vyjsť ich konanie draho, keďže ich vyšetrujú muži zákona. „Vyšetrovateľ začal po zdokumentovaní udalosti stíhanie pre trestný čin poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia. Trestná sadzba v prípade dokázania viny je 1 až 5 rokov. V súčasnosti sa vykonávajú potrebné procesné úkony. Až potom bude možné rozhodnúť o ďalšom postupe,“ informovala košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová. Napriek tejto skutočnosti apelujú na štátne orgány, aby konali a enviromentálny problém vyriešili stoj čo stoj.
Ďalší aktivista Tibor Varga pripomenul, že množstvo vytekajúcej toxickej vody sa síce po tom, ako banskí záchranári zabetónovali problematickú skruž v štôlni Jozef zmenšilo, no naďalej sa dostáva do toku. „Musíme tlačiť na orgány, kým v rieke nepotečie voda ako pred februárom 2022. Následne nás čaká dlhá práca v súvislosti s revitalizáciou rieky,“ reagoval Varga.