Asadulláh Harún strávil v americkom väzenskom centre na Kube celé roky po tom, ako ho v roku 2006 zatkli, keď pracoval ako obchodník s medom, pričom sa pohyboval medzi Afganistanom a Pakistanom. Washington ho však podozrieval z toho, že bol kuriérom napojeným na sieť al-Káida a že slúžil ako veliteľ militantnej skupiny Hizb-e-Islámí. Podobne ako väčšina zadržiavaných na Guantáname ani Harún nebol nikdy formálne obvinený a jeho právnici v priebehu rokov podali mnoho sťažností s cieľom dosiahnuť jeho prepustenie.
Harúnova rodina, ktorá počas sovietskej invázie do Afganistanu v roku 1979 utiekla do Pakistanu, priznala, že bol členom Hizb-e-Islámí - ako mnohí v ich utečeneckom tábore. Uviedla však, že nemal žiadne spojenie s al-Káidou. Harúnovo prepustenie je dôsledkom "priamej a pozitívnej" interakcie medzi Talibanom a Washingtonom, uviedol vo vyhlásení hovorca afganskej vlády Zabihulláh Mudžáhid.
Spresnil, že Harún bol jedným z dvoch afganských väzňov, ktorí zostávali na Guantáname - druhým je Muhammad Rahím, ktorého americká Ústredná spravodajská služba (CIA) obvinila z toho, že bol blízkym spolupracovníkom zakladateľa al-Káidy Usámu bin Ládina. Hovorca afganského ministerstva zahraničných vecí uviedol, že vláda "dúfa", že aj Rahím bude čoskoro prepustený.