Na transparentoch sa objavili nápisy ako napríklad "Nie NATO, nie vojne, za mier". Účastníci protestného pochodu smerujúceho zo železničnej stanice Atocha na námestie Plaza de Espaňa kritizovali okrem iného zvyšovanie výdavkov na armádu. DPA si všíma, že sa však vôbec nevenovali odsúdeniu ruskej vojny na Ukrajine.
Podľa oficiálnych údajov sa na proteste zhromaždilo okolo 2200 ľudí, organizátori udávajú 30.000 demonštrantov. Zhromaždenie, na ktoré dohliadalo množstvo policajtov, prebehlo pokojne. Prítomní boli tiež zástupcovia vládnej krajne ľavicovej strany Spoločne môžeme (Unidas Podemos), ktorá je koaličným partnerom socialistov (PSOE) premiéra Pedra Sáncheza. Ako pripomína DPA, Unidas Podemos sa v roku 2015 síce vzdali požiadavky vystúpenia Španielska z NATO, avšak voči Aliancii zastávajú naďalej kritický postoj.
Budúci štvrtok sa mala konať ďalšia demonštrácia odporcov NATO, avšak španielska vláda ju z bezpečnostných dôvodov zakázala. Hovorca rezortu vnútra však poznamenal, že dosiaľ nebola v súvislosti s nadchádzajúcim summitom identifikovaná žiadna bezpečnostná hrozba.
Počas summitu NATO v dňoch 29. – 30. júna, na ktorom sa zúčastnia zástupcovia z približne 40 krajín, bude v uliciach španielskej metropoly Madrid nasadených viac než 10.000 príslušníkov ozbrojených zložiek. Členovia Aliancie sa majú zaoberať aj žiadosťou Fínska a Švédska o prijatie do NATO. Obe severské krajiny o členstvo v NATO požiadali v súvislosti s ruskou ofenzívou na Ukrajine.
Podľa generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga by sa štáty na summite mali dohodnúť na balíku pomoci pre Ukrajinu, ktorý Kyjevu pomôže prejsť zo starých sovietskych zbraní na štandardné vybavenie Severoatlantickej aliancie.