Predchádzajúce skúsenosti z Blízkeho Východu a juhovýchodnej Ázie naznačujú, že zóny konfliktu môžu fungovať ako "magnet" pre výrobu syntetických drog, ktoré môžu byť vyrábané prakticky kdekoľvek na svete, uvádza Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC).
"Tento efekt sa môže ešte viac umocniť, ak sa oblasť konfliktu nachádza blízko veľkého trhu konzumentov," uvádza UNODC.
Podľa tohto úradu OSN bolo v roku 2020 na Ukrajine objavených a odstavených 79 laboratórií na výrobu amfetamínu, čo je vôbec najväčší počet hlásený spomedzi všetkých sledovaných krajín. Oproti roku 2019, keď bolo na Ukrajine odstavených 17 takýchto laboratórií, ich počet tiež výrazne stúpol. Kapacita Ukrajiny týkajúca sa výroby syntetických drog pritom môže vzhľadom na pokračujúci vojnový konflikt ešte viac rásť.
V správe sa tiež uvádza, že konflikt na Ukrajine by mohol spôsobiť presunutie a narušenie trás, po ktorých sa pašujú drogy, pričom UNODC predpokladá, že pašovanie na Ukrajine od začiatku tohto roka kleslo.
Humanitárna kríza v Afganistane, v ktorom sa vlani vyprodukovalo až 86 percent svetového ópia, by zase mohla podnietiť nelegálne pestovanie makovíc, z ktorých sa táto látka získava, a to aj napriek tomu, že hnutie Taliban túto praktiku v apríli zakázalo.