Za prvý rok fungovania re-use centra v Trnave si nový domov našlo už 11 600 použitých vecí. Celkový obrat re-use centra za toto obdobie bol takmer 30-tisíc eur, aj keď ceny sa tu pohybujú od 50 centov do maximálne osem eur. Spoločnosť FCC o tom informovala v tlačovej správe.
Do centra môžu ľudia priniesť veci, ktoré už nepotrebujú a zároveň si tu môžu vybrať niečo užitočné pre seba. Prvé trnavské re-use centrum s názvom Back2Life otvorili pred rokom na mieste bývalého zberného dvora na Ulici Jána Bottu.
FCC považuje fungovanie re-use centra za úspešné. Obchodný model sa podľa manažérky komunikácie spoločnosti Zuzany Krenyitzkej osvedčil ako vhodná forma podpory cirkulárnej ekonomiky. „Je vzorom pre mnohé ďalšie mestá a obce. Keď klient nahliadne do interiéru alebo navštívi web stránku, okamžite pochopí, že ide o prevádzku, ktorá podporuje cirkulárnu ekonomiku. Zákazníka tu často potešia aj zaujímavosti, ktoré pripomínajú staré časy. Okrem dobrého pocitu z výhodného nákupu alebo darovania, si odnáša aj pocit, že prispel k ochrane životného prostredia. Predmet, ktorý by možno skončil na skládke, poslúži ešte niekomu inému,“ povedala Zuzana Krenyitzká. Zmyslom prvého trnavského re-use centra je ukázať, ako možno jednoducho predĺžiť život veciam, predchádzať vzniku odpadu a šetriť životné prostredie. Všetky darované veci nájdu záujemcovia nielen priamo v zbernom sklade na Bottovej ulici, ale aj v e-shope. Výťažok z predaja bol využitý na vybudovanie zdieľanej dielne, časť prostriedkov z re-use centra využilo mesto Trnava na niektoré zelené opatrenia, vrátane výsadby stromov.