Ošetrovanie pacientov sa čoraz častejšie končí napadnutím zdravotníkov. Útok nožnicami na ošetrujúcu sestru na šačianskej jiske alebo zdemolovanie sanitky priamo pri zásahu v osade sú len vrcholom ľadovca. V Záchrannej službe Košice (ZSK) tvrdia, že agresivita pacientov neustále rastie.
„Naša posádka zasahovala v pondelok v Trebišove, kde bola napadnutá miestnymi osadníkmi. Našťastie si to odniesli len plechy a sklá, ale kameňmi aj tak stihli rozbiť sanitku... Možnosť obrany záchranárov je pritom len jediná - utiecť. A vždy musíme privolať políciu,“ prezradil Michal Sekerák (50), hlavný zdravotnícky záchranár ZSK.
Takéto incidenty sa dejú väčšinou v piatok a sobotu, pričom agresormi sú hlavne mladšie ročníky. „Nielen muži, ale aj ženy, no nejde len o leto či zimu, covid-necovid, proste stále stúpa agresivita pacientov! Spomenúť môžem napadnutie posádky, tiež v osade, keď si to odniesol náš záchranár až ročnou práceneschopnosťou. Iný incident sa odohral v Prešove a záchranára zranili na hornej končatine, pričom tento prípad sa stále rieši na polícii.
Došlo k tomu priamo v sanitke, kde vystrájajúci pacient poškodil aj prístroje. V jeden deň na dvoch rôznych miestach v Košiciach zase zaútočili na naše záchranárky. Jednu kopli do hlavy, druhá skončila na dlhšej péenke,“ posťažoval sa Sekerák. Verbálnych alebo fyzických útokov bolo podľa Sekeráka predtým menej, teraz je trend opačný.
„Slovné ataky sú na dennom poriadku, pričom súvisia s mylnými informáciami o fungovaní záchranky, a pacienti či ich príbuzní sa sťažujú na neskorý príchod záchranárov. Najmä počas pandémie bol najväčší problém s antivaxermi, ktorí na posádky útočili aj fyzicky. Nevedeli pochopiť, že sa musíme chrániť a navlečenie skafandrov istú chvíľu trvá. Vtedy boli nežiaduce prípady útokov aj v týždni, lebo ľudia pracovali z domu a svoju úlohu zohralo zvýšené konzumovanie alkoholu,“ dodal.