"Výsledky analýzy odobratých vzoriek boli oznámené každému vlastníkovi studne. Vlastníci studní boli zároveň upozornení na možné zdravotné riziká v súvislosti s požívaním a používaním vody," uviedol Varga s tým, že o výsledkoch boli informované i dotknuté samosprávy.
Na ohrozenie pitnej vody v studniach v okolí znečistenej rieky Slaná upozornili aj europoslanec Michal Wiezik a environmentalistka Tamara Stohlová (obaja PS). Tvrdia, že štát zanedbal zdravie ľudí žijúcich v okolí rieky, a kritizujú RÚVZ, že zabezpečil kontrolu kvality vody len v 20 studniach v okolí Slanej.
"Je tiež nepochopiteľné, že vzorky boli analyzované iba v štyroch parametroch, neurobil sa rozbor na prítomnosť síranov či zinku, ktoré boli nájdené vo vzorkách z rieky Slaná," uviedla Stohlová s tým, že v pondelok (27. 6.) preto realizovali komplexný odber vzoriek pitnej vody zo studní v okolí Slanej.
Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára v dôsledku vytekania banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit. Výsledky prvotného rozboru vody v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa. Analýza potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu, síranov a výskyt arzénu. V polovici júna sa prácami v bani podľa štátneho podniku Rudné bane podarilo koncentráciu rozpustených látok vo vytekajúcej vode znížiť o približne 80 percent.