Vyplýva to z neutajovanej verzie Správy o činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) za rok 2021. "Počet zaznamenaných neoprávnených príchodov na územie SR z Ukrajiny bol však naďalej niekoľkonásobne nižší v porovnaní s počtom nelegálnych migrantov vstupujúcich na Slovensko z územia Maďarska," uviedla SIS. Z organizovania nelegálnej migrácie a cezhraničnej kriminality, spravidla pašovania nelegálneho tovaru, profitovali v minulom roku viaceré organizované skupiny a jednotlivci pôsobiaci v slovensko-ukrajinskom pohraničí.
Zosilnenie migračných tokov cez západný Balkán viedlo vlani k zintenzívneniu sekundárnej tranzitnej nelegálnej migrácie cez Slovensko, čo sa prejavilo nárastom počtu nelegálnych migrantov zadržaných v SR. "Predmetná trasa bola v roku 2021 druhou najvyťaženejšou migračnou trasou vedúcou do EÚ. Jednou z hlavných príčin je neúčinný systém riadenia migrácie a azylu a systémové nedostatky v oblasti ochrany štátnych hraníc zo strany niektorých balkánskych štátov," informovala vo svojej správe SIS.
SIS zároveň monitorovala zneužívanie nelegálnej migrácie zahraničnými štátnymi aktérmi. Jej najväčšiu pozornosť vyvolávalo Bielorusko, ktoré malo zámerne podnecovať nelegálnu migráciu, respektíve pre ňu vytvárať podmienky a organizovať migračné toky do EÚ. "Dialo sa tak účelovým zvážaním nelegálnych migrantov z rôznych krízových regiónov na Blízkom východe, v Ázii a Afrike," uviedla SIS.