Predmetom záujmu SIS boli aj informácie o možnom presmerovaní migračného toku z Bieloruska na Ukrajinu a cez územie SR a Českej republiky do Rakúska a Nemecka, ktoré služba vyhodnotila ako nezodpovedajúce realite. "V hodnotenom období sa takýto scenár ani nezrealizoval," informovala SIS.
Aj v roku 2021 pokračovali aktivity niekoľkých slovenských občanov a cudzincov s povoleným pobytom na území SR, ktorí sa za finančný úplatok podieľali na legalizovaní pobytov pre osoby pochádzajúce z tretích krajín. "Ich činnosť spočívala najmä v účelovom zakladaní obchodných spoločností a živností, vo vystavovaní pozvaní pre cudzincov a zabezpečovaní fiktívnych potvrdení o zamestnaní, vysokoškolskom štúdiu alebo ubytovaní na území SR," uviedli v správe.
SIS zároveň upozornila príjemcov na nárast počtu pracovných agentúr pôsobiacich na Slovensku, ktoré sa zameriavajú na sprostredkovanie práce pre štátnych príslušníkov tretích krajín, prevažne z južného Balkánu a východnej Európy. "Tieto agentúry pritom často porušujú Zákonník práce a krátia platové, odvodové a daňové povinnosti," informovala SIS. Ojedinelé podľa nej nie sú ani prípady fyzického zastrašovania a finančného vykorisťovania cudzincov zamestnávaných na území SR.