Vďaka šikovným študentkám, z ktorých sa stali uznávané docentky a inžinierky, na univerzite spúšťajú výskumy s potenciálom zmeniť spôsob, akým tvoríme architektúru okolo seba, ako budeme liečiť chorých a zranených ľudí, ale aj to, ako správne vychovať budúcu generáciu v jednej z najperspektívnejších oblastí súčasnosti.
Vyučuje vývoj počítačových hier
Emília Pietriková (35), Fakulta elektrotechniky a informatiky TUKE
Už v detstve jej boli viac ako bábiky bližšie skladačky, legá či puzzle. „Keď som v 18. rokoch stála pred rozhodnutím kam na vysokú, voľba bola jasná - informatika. V súčasnosti už pôsobí ako docentka na Fakulte elektrotechniky a informatiky. „V našom tíme sa s kolegami venujeme predovšetkým oblasti pochopenia a porozumenia programom. Programovanie je činnosťou s vysokými kognitívnymi požiadavkami. To často odrádza, ba dokonca bráni, stať sa programátormi, veľakrát aj talentovaným mladým ľuďom. Jedným z praktických výstupov našej práce je profilovanie znalostí programátorov a skúmanie, do akej miery ovládajú programovacie jazyky. Snažíme sa analyzovať, aké zvyky si pri programovaní osvojili a kde sú ich rezervy,” opísala. „Vyučujem aj predmet dizajn a vývoj počítačových hier, o ktorý majú študenti veľký záujem. Časť prednášok je vedená odborníkmi z herného priemyslu,” dodala.
Šikovná docentka z Katedry počítačov a informatiky sa zameriava aj na kvalitu samotného zdrojového kódu. „Pri tvorbe softvéru je dôležité najmä to, či sme ho vytvorili čo najjednoduchšie a optimálne. Ak si programátor osvojí techniky na písanie kvalitného kódu, ušetrí do budúcna čas a energiu nielen sebe, ale aj iným softvérovým inžinierom pri čítaní kódu, hľadaní chýb, optimalizácii či opätovnej použiteľnosti výsledného riešenia,” zdôraznila. Za svoj najväčší úspech považuje fakt, že mohla viesť študentov, z ktorých mnohí dnes riadia alebo sa podieľajú na riadení informaticky zameraných spoločností na východnom Slovensku.