Venuje sa unikátnej architektúre
Lenka Kabošová (36), Stavebná fakulta TUKE
Na Technickej univerzite pôsobí ako výskumníčka v Centre výskumu a inovácií v stavebníctve. Venuje sa navrhovaniu architektúry na základe vplyvu klímy. „Vietor vplýva na architektúru a urbanizmus podobne ako v prírode na tvorbu piesočných dún na púšti. Preto už pri počiatočných fázach navrhovania je dôležité vytvoriť správny tvar budov, aby sme ovplyvnili vietor,” vysvetľuje Lenka a pokračuje:
„Mojím zámerom je navrhovať budovu vzhľadom na mikroklímu prostredia už od úplného začiatku. Ak by sme tak robili, nepotrebovali by sme ani klimatizáciu, lebo by sme vedeli zabezpečiť prirodzené vetranie medzi budovami aj v ich interiéri. Naopak, neopatrným návrhom sa môže stať, že vietor medzi budovami sa zrýchli, čo však na druhej strane vieme využiť na transformáciu veternej energie na elektrickú,” vysvetľuje. Takýto spôsob navrhovania budov je podľa doktorandky unikátna vec nielen v rámci Slovenska, ale aj sveta.
Prepája biomedicínskeho inžiniera a lekára
Viktória Rajťúková (37), Strojnícka fakulta TUKE
Viktória pôvodne plánovala študovať medicínu, tam sa však nedostala. Aj keď z nej nie je lekárka, k zdravotníctvu má stále blízko. „Pomocou 3D tlačiarní pomáhame lekárom a iným odborníkom z praxe robiť výskum a analýzu nových možností. Často potrebujú vyrobiť komplikované modely či implantáty a najprv musia zistiť, či sa to vôbec vyrobiť dá. Tu nastupuje moja práca,” uviedla Viktória z Katedry biomedicínskeho inžinierstva a merania. „My im ho nakreslíme a následne prekonzultujeme navrhnuté riešenie,” opísala. Práve v ich centre sa počas pandémie vyrábali pre zdravotníkov rôzne pomôcky prostredníctvom 3D tlačiarní.
„Biomedicínske inžinierstvo je veľmi perspektívny odbor nielen na Slovensku, ale aj vo svete, najmä užšia prepojenosť biomedicínskeho inžiniera a lekára, prostredníctvom centier umiestnených priamo v nemocnici. Lekár tak do centra pošle požiadavku a biomedicínsky inžinier spracuje dáta. Do 1-2 dní má lekár k dispozícii finálny produkt,” dodala doktorandka.