Rozsudok najvyššieho súdu USA, ktorý zvrátil výklad americkej ústavy platný skoro 50 rokov, umožňuje Kongresu alebo jednotlivým americkým štátom interrupcie regulovať. Túto možnosť využívajú štáty vedené Republikánskou stranou, ktorá dlhodobo obmedzovanie potratov presadzuje. Očakáva sa, že reštrikcie alebo úplné zákazy interrupcií budú čoskoro platiť až v dvadsiatke amerických štátov.
Šéf WHO v stredu podobne ako iní odborníci či komentátori vyjadril názor, že snahy mieriace proti umelému ukončovaniu tehotenstva nepomerne pocítia chudobnejšie a sociálne vylúčené komunity. Na tento aspekt upozorňuje aj nedávny redakčný komentár prestížneho odborného časopisu The Lancet, ktorý volil ešte oveľa ostrejšiu formuláciu ako dnes šéf WHO. Úvodník stanovisko konzervatívnej väčšiny najvyššieho súdu označil za šokujúce a neľudské a deklaroval, že sudcovia "budú mať na rukách krv".
Vtedy sa ešte jednalo o uniknuté, predbežné stanovisko, konečný verdikt vydaný v piatok sa ale od pracovnej verzie nijako zásadne nelíšil. Päť z deviatich členov súdu v ňom rozhodnutie odvolať ústavné právo na potraty zdôvodňuje okrem iného tým, že v ústave USA o potratoch nie je žiadna zmienka. Precedenčný verdikt z roku 1973, opretý o pasáž 14. dodatku týkajúcu sa upierania osobnej slobody, bol podľa terajšej súdnej väčšiny chybný.