Členka mediálneho výboru a poslankyňa OĽaNO Monika Kozelová tvrdí, že v jej postoji sa nič nemení. „Dôvod pán Machaj jasne vysvetlil poslancom aj vedeniu klubu a poslanecký klub je s tým v poriadku. Ako kandidáta ho to vôbec neznevýhodňuje a klub bude aj v druhom kole hlasovať za Ľuboša Machaja,“ povedala. Aj Foltin z SaS hovorí, že podporia Machaja. „Sú nejaké plusy a nejaké mínusy, my máme viac mínusov u pána Rezníka, ktorý urobil z nášho pohľadu viacej chýb. Mrzí ma, že je v osobnom bankrote, netuším prečo a za akých okolností, ale verím tomu, že napriek tomu môže byť dobrým riaditeľom RTVS,“ dodal Foltin.
Predseda parlamentného výboru pre médiá Kristián Čekovský z OĽaNO povedal, že informácia o bankrote nie je pre nich nová a jej vyťahovanie pred voľbou považujú za účelové. "Pán Machaj patril medzi zakladateľov Rádia Twist, ktoré bolo počas mečiarovskej éry ostrovom slobodnej a nezávislej žurnalistiky. V snahe o záchranu tohto dôležitého média sa zaručil aj svojim majetkom, v dôsledku čoho mu vznikol dlh. Proces jeho vysporiadania trvá už niekoľko rokov a blíži sa k záveru. Ide o legálny proces a pán Machaj má naďalej našu podporu ako človek, ktorý sa nebál vytvárať priestor pre nezávislú a odvážnu žurnalistiku, čo RTVS jednoznačne potrebuje," povedal Čekovský Novému Času.
Finančný analytik Maroš Ovčarik má však ohľadom novej pozície otázniky. "U človeka s osobným bankrotom môžu byť oprávnene väčšie obavy, že dokáže riadiť rozpočet veľkej inštitúcie," skonštatoval.
Presvedčili dvaja
Machaj a Búza boli jediní dvaja kandidáti, ktorých komisia, v ktorej bol napríklad šéf Českej televízie Petr Dvořák či šéf SAV Pavol Šajgalík, odporučila za šéfa RTVS po verejnom vypočúvaní. Pravdepodobného víťaza bitky o kreslo v RTVS Machaja označili za kvalitného kandidáta. „Je zrejmé, že disponuje veľmi hlbokou, dôvernou znalosťou verejnoprávneho média, a to aj z hľadiska realizovateľnosti finančného nastavenia a modelu RTVS,“ napísali o Machajovi v hodnotení s tým, že za mínus považujú chýbajúcu ambíciu budúcej vízie rozvoja RTVS či plánované skrátenie spravodajstva. Naopak, súčasný šéf RTVS Rezník nepresvedčil, označili ho dokonca ako „neodporúčaného“.
Odborníci pripúšťajú, že ide o schopného manažéra a znalca mediálneho prostredia, ale vidia mnoho problémov. „Kandidát je schopný riadiť RTVS, v súčasnosti sú však k dispozícii omnoho zdatnejší kandidáti z morálnej stránky, ktorí sú pritom porovnateľní v manažérskych zručnostiach a s omnoho vyšším spoločenským kreditom. Reputačná záťaž kandidáta je obrovská až diskvalifikačná,“ skonštatovalo 13 členov komisie.