Úrad ňou zároveň neodporúča polievať zeleninu či ovocie. Hoci sa odporúčania týkajú vyslovene obce Rovinka, podľa experta na podzemnú vodu Tibora Kovácsa je podobný problém na celom Žitnom ostrove a súvisí najmä so znečistením z priemyselnej činnosti, starými environmentálnymi záťažami, ale aj s nekontrolovateľnou developerskou činnosťou.
Obec Rovinka je jednou z mnohých v okolí Bratislavy, ktoré majú problém s kvalitou podzemnej vody. Mnohí obyvatelia tu pritom majú v záhrade studne, z ktorých často vodu čerpajú, či už na osobnú hygienu, alebo polievanie rastlín. Niektorí ju dokonca používajú aj na pitie. Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave ide však o hazard so zdravím.
„Vodu z individuálnych studní považujeme za dlhodobo nevhodnú na pitné účely, varenie, prípravu stravy i osobnú hygienu, respektíve z hľadiska uplatnenia princípu predbežnej opatrnosti aj za zdravotne rizikovú,“ vysvetlila Katarína Nosálová, hovorkyňa RÚVZ. Čo sa týka používania vlastných studní, kontrola kvality vody na tento účel nie je podľa nej v pôsobnosti regionálneho hygienika.
„Ich používanie je na vlastné riziko majiteľov individuálnych studní. Odporúčame ju využívať iba na polievanie okrasných rastlín a kultúr (trávniky, živé ploty), respektíve zeleninu konzumovať iba pri polievaní vodou z verejného vodovodu,“ dodala. Obec o probléme s podzemnými vodami vie, pripomína však, že za studne sú zodpovední vlastníci a obec nemá databázu rozborov vody v individuálnych studniach. Pravidelne taktiež ľudí upozorňujú, že podzemná voda nie je vhodná na konzumáciu.