Tak skoro to nevyriešia
Kvalita podzemnej vody v Bratislave je dlhodobým problémom a týka sa prakticky celého regiónu Žitného ostrova. Pravidelne naň upozorňujú napríklad vo Vrakuni, kde už v roku 2002 vydali zákaz používania podzemných vôd na polievanie zeleniny či ovocných stromov. Problémy majú aj v Podunajských Biskupiciach, kde RÚVZ taktiež neodporúča používať podzemnú vodu zo studní na pitie či hygienu kvôli vysokej koncentrácií pesticídov.
Podľa odborníka na podzemné vody Tibora Kovácsa je znečistenie spôsobené prenikaním nebezpečných látok z priemyselnej aj poľnohospodárskej činnosti, ale aj existenciou nelegálnych skládok rôzneho druhu odpadu či nekontrolovateľnou developerskou činnosťou. Tiež vraví, že problém sa tak skoro nevyrieši. „Štát nevlastní potrebné predikčné modelové nástroje na odhad vývoja situácie a o modelové riešenia zo súkromných firiem nemá záujem. Ak by sa aj hneď prijali opatrenia, najbližších minimálne 50 rokov nebude voda v okolí Rovinky pitná.“
Studne by si mali kontrolovať vlastníci
Štefan Jurčík, starosta obce Dunajská Lužná
Obec Dunajská Lužná je s výnimkou rekreačnej lokality kompletne napojená na diaľkovod z mesta Šamorín - teda pitná voda je sústavne kontrolovaná. Výnimku tvoria individuálne súkromné studne, či už vŕtané, alebo narážané. Tieto sa používajú najmä na polievanie. Je v záujme každého vlastníka, aby si pravidelne dal urobiť rozbor vlastnej úžitkovej vody. Napriek tomu obec už druhýkrát, v mesiaci júl, zabezpečí monitoring niekoľkých vzoriek zo všetkých častí obce, ktorý bude následne zverejnený.
Vodu zo studne používam na polievanie
Oľga (38), Rovinka
Vodu zo studne zvyknem používať najmä na polievanie mojich stromčekov. Na pitie a hygienu používame pitnú vodu z vodovodu. Určite však zvážim, či nie je lepšie polievať aj záhradu pitnou vodou, keďže podzemná môže byť kontaminovaná.