Ak krátko pred živým vysielaním došlo k závažnej systémovej chybe, televízia nemala šancu nečakané problémy vyriešiť. Podľa odborníka však bolo technicky možné, aby moderátori aspoň na krátky čas zaimprovizovali. Prečo televízia nezvolila túto alternatívu? Aké mohli byť príčiny toho, že diváci napokon správy nevideli?
3 možné príčiny kolapsu
1. softvérová chyba
- pri takejto chybe dôjde k celkovému vymazaniu dát a správy nie je možné odvysielať
2. hardvérová chyba
- pri tejto poruche odíde hardvér, je však stále možné, aby moderátori v štúdiu povedali divákom aspoň o technickej poruche
3.porucha na vysielacom pracovisku
- dôjde k poruche na režijnom pulte a nie je možné odvysielať vôbec nič
Markíza nemala šancu správy odvysielať
Televízia Markíza sa v piatok stretla s technickým zlyhaním, ktoré spôsobilo, že po sedemnástich rokoch po prvýkrát neodvysielala Televízne noviny. Divákov o ňom informovala len oznamom počas reprízovaného sitkomu Susedia, ktorý bežal v čase, keď mali byť na obraze v hlavných správach moderátori Švajda s Puškárovou.
Kompetentní zo Záhorskej Bystrice však o podrobnostiach záhadného kolapsu systému mlčia. Podľa odborníka na techniku Petra Mihálika mohlo ísť naozaj o systémové zlyhanie. „Myslím si, že televízia Markíza používa rovnaké systémy ako ostatné televízie, je teda pravdepodobnosť, že podobný problém môže niekedy nastať aj v iných televíziách,“ upozornil Mihálik. „Ak Markíze vypadol systém čo i len hodinu pred živým vysielaním, nie je v ľudských kapacitách, aby sa to za taký krátky čas mohlo dať do poriadku. Ak prišlo k softvérovej chybe, dáta sa mohli vymazať a logisticky by to nebolo možné za taký krátky čas spojazdniť,“ dodal.
Televízia Markíza mala podobné problémy už deň pred celkovým kolapsom. Najskôr došlo k niekoľkominútovému výpadku a po ňom namiesto Susedov odvysielala neplánované správy moderované Zlaticou Puškárovou. Technické zlyhanie sa odrazilo aj na sledovanosti.
Televízia získala trhový podiel na sledovanosti len 20 %, pričom Televízne noviny bežne dosahujú oveľa vyššie hodnoty. Tie práve pre výpadok Markízy dosiahla konkurenčná TV Joj s podielom až 37 %. Okrem toho by výpadok mohol mať dosah aj na klientov: „V prípadoch, keď klienti vyžadujú presné umiestnenie a garanciu programu, pri ktorom sa vysiela ich reklamný spot, a nastane takáto zmena, s televíziami riešime pre klienta kompenzáciu,“ vysvetlil Rastislav Kaňúch z Unimedie.
Prečo neskúsili improvizáciu?
Pre technické problémy sa moderátori na obraz vôbec nedostali. Otázkou však zostáva, či nemohli skúsiť aspoň niekoľkominútovú improvizáciu, poprípade živý vstup s oznamom o poruche. Podľa odborníka to možné bolo.
„I napriek tomu, že by prišlo len k závažnej systémovej poruche, technicky by malo byť stále možné, aby moderátori zasadli do štúdia a povedali pár slov. Otázne je, ako boli na to v Markíze pripravení,“ tvrdí Mihálik. Televízia však túto alternatívu nepripúšťa.
„Televízia je predovšetkým o tom, čo vidíte. Alternatíva improvizácie by pre divákov atraktívna nebola,“ povedala Novému Času hovorkyňa Markízy Tatiana Tóthová. Rovnako sa k celej veci postavila aj Zlatica Puškárová, ktorá mala v deň výpadku nečakane voľný večer.
„Toto s improvizáciou nesúvisí,“ dodala stroho. Včera si však spoločne s Patrikom Švajdom opäť sadli na moderátorské stoličky. Po úvodnom ospravedlnení za technické ťažkosti odmoderovali Televízne noviny naživo v avizovanom čase tak ako predtým.