Tá je v súčasnosti ovplyvnená najmä ustupujúcou pandémiou a vojnou na Ukrajine. Analytici Inštitútu finančnej politiky uviedli, že štát vyberie na daniach oproti schválenému rozpočtu zhruba o dve miliardy eur viac. Veľké zdražovanie však zapríčiní, že Slovensku narastú aj výdavky na dôchodky či energie.
Celkovo porastie výber daní tento rok a budúci rok o tri miliardy eur. Šéf inštitútu Juraj Valachy oznámil, že „zvýšené príjmy neznamenajú priestor na vyššie výdavky“. Odôvodňujú to tým, že štát potrebuje kompenzovať vysoký nárast miezd aj energií, čo sa týka nielen domácností. Aj budúci rok totiž odhadujú, že bude vysoká dvojciferná inflácia. Prízvukujú pritom, že s dohodou o zastropovaní elektriny a plynu pre domácnosti to poklesne až o tri percentá.
„Dohoda so Slovenskými elektrárňami usporí v budúcich dvoch rokoch ľuďom 2,2 miliardy eur. Ďalších 845 miliónov eur zase ľuďom usporí dohoda s SPP v prípade cien plynu. „Celková suma tri miliardy pre domácnosti Slovenska znamená viac ako 500-eurovú úsporu na obyvateľa,“ uviedol štátny tajomník Marcel Klimek. Šéf Inštitútu finančnej politiky však hovorí, že energie zostanú vysoké aj v roku 2024, čo pôvodne neočakávali. Problémom je, že v dôsledku vojny na Ukrajine budú mať Slováci nižšie reálne mzdy, aj keď ich nominálna hodnota bude stúpať.
Trh práce: pomáhajú Ukrajinci
Najnovšie dáta ukazujú, že napriek globálnym ekonomickým problémom a vojne na Ukrajine pokračuje trh práce v zotavení. „Nábor nových pracovníkov sa v druhom štvrťroku vyvíjal veľmi priaznivo a k zvýšeniu zamestnanosti prispelo aj zamestnávanie utečencov z Ukrajiny,“ hovoria analytici Inštitútu finančnej politiky. Ukrajinci obsadia kvôli jazykovej bariére predovšetkým nízkokvalifikované pracovné miesta v priemysle, o ktoré domáci pracovníci dlhodobo nejavia záujem. „Sektor služieb čaká po dvoch rokoch reštrikčných opatrení oživenie, čo sa premietne aj do rastu zamestnanosti v tomto odvetví,“ dodávajú analytici.