Machajovi pri voľbe neublížilo ani zverejnenie informácie o tom, že vyhlásil osobný bankrot. Do toho sa dostal v súvislosti s dlhom v miliónoch korún, ktorý mu vznikol ešte z čias, keď sa snažil zachrániť Rádio Twist. „Všetky peniaze nešli nikam inam, len do Twistu, osobne som z toho nemal žiadny prospech. Tak to v podnikaní býva, niekedy sa stane, že takýto risk nevyjde,“ povedal Machaj Novému Času s tým, že to nepovažuje za problém a ani to neskrýval. Predseda parlamentného výboru pre médiá Kristián Čekovský z OĽaNO povedal, že informácia o bankrote nie je pre nich nová a jej vyťahovanie pred voľbou považovali za účelové.
„Pán Machaj patril medzi zakladateľov Rádia Twist, ktoré bolo počas mečiarovskej éry ostrovom slobodnej a nezávislej žurnalistiky. V snahe o záchranu tohto dôležitého média sa zaručil aj svojím majetkom, v dôsledku čoho mu vznikol dlh. Ide o legálny proces a pán Machaj má naďalej našu podporu ako človek, ktorý sa nebál vytvárať priestor pre nezávislú a odvážnu žurnalistiku, čo RTVS jednoznačne potrebuje,“ povedal Čekovský. Za problém to nepovažovali ani ostatné strany v koalícii, a tak Machaj získal napokon v parlamente 89 hlasov, zatiaľ čo jeho protikandidát Rezník len 29.
Odkaz Rezníka
Machaj bol jeden z kandidátov, ktorých odporučila na čelo RTVS komisia, v ktorej bol napríklad šéf Českej televízie Petr Dvořák či šéf SAV Pavol Šajgalík. „Je zrejmé, že disponuje veľmi hlbokou, dôvernou znalosťou verejnoprávneho média, a to aj z hľadiska realizovateľnosti finančného nastavenia a modelu RTVS,“ napísali o Machajovi v hodnotení s tým, že za mínus považujú chýbajúcu ambíciu budúcej vízie rozvoja RTVS.
Naopak, súčasný šéf RTVS Rezník nepresvedčil, označili ho ako „neodporúčaného“. Rezník po voľbe skonštatoval, že rešpektuje výsledky. „Novému riaditeľovi gratulujem a držím vo funkcii palce, aby sa mu podarilo presadiť vízie, ktoré si vo svojom projekte stanovil,“ povedal s tým, že drží palce aj RTVS, aby nebola zanedbávaná zo strany politických elít a vyriešilo sa jej financovanie.