Chceli by ste nejakých ľudí vrátiť do spravodajstva?
V spravodajstve sú ľudia, s ktorými určite počítam, ale všetko bude záležať aj na personálnom audite, ktorý by mal nastať. Za posledných päť rokov odišlo asi 50 ľudí. Takže chcem otvoriť aj diskusiu s tými, ktorí by sa chceli stať súčasťou takého zmeneného systému v spravodajstve.
A verím, že sú tiež mladí novinári, ktorí teraz končia školu a ktorí by mohli nastúpiť. Určite to neznamená, že s ľuďmi, ktorí sú teraz v spravodajstve, vôbec nepočítam, to vôbec nie. Ide skôr o nastavenie systému, aby bol flexibilnejší, aby bol aktuálnejší a trochu modernejší.
Bude spravodajstvo trocha modernejšie?
Malo by byť aktívnejšie, malo by byť menej oficiálne, ale, samozrejme, keďže je verejnoprávne, musí byť konzervatívne moderné. Nemôže dôjsť k bulvarizácii, to určite nie.
Kam by ste chceli televíziu dostať? Čomu by sa mala podobať?
Teraz všetci hovoria o Českej televízii. Samozrejme, veď sú nám najbližšie a sledujeme to. Česká televízia je v tom mediálnom priestore považovaná za vyrovnaného partnera komerčným médiám a toto by som chcel, aby sa stalo aj z RTVS - aby spravodajstvo nemalo štvrtinovú sledovanosť, ako majú na Markíze a na Jojke, ale aby bola Slovenská televízia minimálne vyrovnaným partnerom pre Česko. A aby :24 bola naozaj spravodajským kanálom. Keď sa ktorýkoľvek človek na Slovensku bude chcieť niečo nového dozvedieť, tak pôjde na 24-ku a tam tie informácie získa.
Chystáte nejaké zmeny v programovej štruktúre rozhlasu?
V rozhlase v podstate nie, lebo s pani Zemkovou sme nastavovali štruktúru rozhlasu ešte pred dvanástimi rokmi. Po prvé bola nastavená dobre, lebo doteraz vidno, že funguje, a rozhlas je v tej pozícii, že patrí medzi opory, v tom rozhlasovom mediálnom priestore. Pochopiteľne, aj tu sú veci, ktoré treba dotiahnuť, donastavovať.
Ale hovoril som to aj vo svojom projekte, že rozhlas bude mať v roku 2026 sto rokov. Bol by som rád, keby rozhlas mal takisto ako televízia 24-hodinový spravodajský kanál, podľa všetkého v online priestore, aby sa v rámci rozhlasového vysielania ľudia mohli dozvedieť informácie v podstate v priebehu 24 hodín.