Policajtom pribudlo i právo vyžadovať vyšetrenie na zistenie požitia alkoholu orientačnou dychovou skúškou alebo aj na zistenie prítomnosti inej návykovej látky. Dôvodom má byť to, že požitie návykových látok ovplyvňuje osoby aj pri vykonávaní úkonov, napríklad pri výsluchoch.
Legislatívne zmeny reflektujú i na nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie o zriadení, prevádzke a využívaní Schengenského informačného systému v oblasti policajnej spolupráce a justičnej spolupráce v trestných veciach. Bude možné monitorovať nielen dopravné prostriedky, ale aj zbrane, doklady, platobné karty. Upravuje sa definícia monitorovania ako jedného z prostriedkov operatívno-pátracej činnosti a rozširuje sa okruh používateľov Schengenského informačného systému aj o orgány registrujúce lode, lodné motory, lietadlá a letecké motory.
V nadväznosti na správu Európskeho výboru na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu sa precizuje umiestňovanie osôb obmedzených na osobnej slobode do určeného priestoru namiesto ich umiestňovania v celách policajného zaistenia.