Odborníčky Márie Kazimírovej zo Slovenskej akadémie vied sme sa opýtali nielen na to, kde na nás obávané kliešte číhajú a ako sa pred nimi chrániť, ale pre čitateľov Nového Času Nedeľa tiež prezradila, prečo je potrebné kliešte študovať a čím dokážu vedcov prekvapiť.
Prečo ste sa rozhodli študovať kliešte?
Študovala som odbor biológia a zo začiatku som sa venovala hmyzu, najprv krv cicajúcim druhom, neskôr škodcom rastlín. Študovať kliešte som pôvodne neplánovala, ale, ako sa hovorí, priniesol to život a dnes musím konštatovať, že som mala šťastie. Neskôr som sa začala venovať aj eko-epidemiológii kliešťami prenášaných nákaz, a tejto téme sa venujem dodnes.
Pre mnohých ľudí sú strašidelné a zrejme na nich veľa zaujímavého nevidia.
Áno, väčšina ľudí má ku kliešťom negatívny postoj, boja sa ich a vnímajú ich len ako zdroje závažných infekcií. To, že prenášajú pôvodcov nebezpečných nákaz, je, samozrejme, pravda, ale napriek tomu sa ich oplatí študovať.
Prečo?
Majú unikátny vývinový cyklus, spôsob života aj stratégiu cicania krvi. Na hostiteľoch v porovnaní s krv cicajúcim hmyzom zotrvávajú prichytené pomerne dlho, krv cicajú veľmi pomaly. Dlhé zotrvanie v koži hostiteľov umožňuje kliešťom ich schopnosť veľmi dobre sa „maskovať“ a „oklamať“ imunitný systém svojich hostiteľov, napríklad potlačením zápalu a imunitnej odpovede v koži. Prijať dlhodobo krv v tekutej forme im zas umožňujú antikoagulačné látky. Všetky tieto látky vylučujú kliešte do kože hostiteľov prostredníctvom slín.
Takže treba študovať aj sliny kliešťov?
Slinné žľazy kliešťov predstavujú akúsi „továreň“, v ktorej sa produkujú molekuly s mnohými funkciami. Niektoré molekuly boli identifikované a ich funkcie charakterizované, avšak funkcia mnohých zostáva neznáma. Molekuly v slinách kliešťov môžu byť aj podkladom pre vývoj liečiv, ako sú imunosupresíva, antikoagulanty a dokonca aj liečivá proti rakovine. Teda už samotný výskum slinných žliaz a slín kliešťov je veľmi zaujímavý, ale sú ďalšie zaujímavé oblasti štúdia, ako napríklad mechanizmy nakazenia kliešťov patogénmi, množenie patogénov v tele kliešťa, ich prežívanie počas vývinu kliešťov, samotný prenos patogénov do hostiteľov atď.
Verejnosť väčšinou netuší, že kliešte nie sú hmyz. V čom sa od hmyzu líšia?
Kliešte sa líšia od hmyzu morfológiou, vývinovým cyklom aj spôsobom života a vyhľadávania hostiteľov. Patria medzi pavúkovce, čiže sú príbuzné pavúkom a roztočom. Majú tri aktívne vývinové štádiá: larvy s 3 pármi nôh a nymfy a dospelé so 4 pármi nôh.