Sú miesta, ktorým by sme sa zámerne mali vyhýbať?
Samozrejme, kliešťa nemôžete chytiť na vyasfaltovaných plochách a malé riziko predstavujú udržiavané a pravidelne kosené trávniky. Vyhýbať sa treba nekoseným lúkam a záhradám, krovinám, okrajom lesných chodníkov, bylinným podrastom v listnatých a zmiešaných lesoch.
Kde na Slovensku máme najväčšiu šancu chytiť kliešťa?
Závisí to od druhu kliešťa. Najvýznamnejším a najrozšírenejším je kliešť obyčajný, ktorý sa vyskytuje takmer na celom Slovensku v prostredí, kde má vhodné podmienky. Môžeme sa s ním stretnúť takmer počas celého roka, s vrcholom od apríla do júna a menším vrcholom v septembri - októbri.
A čo zahraničie? V obľúbených dovolenkových destináciách sú postrachom zrejme iné druhy parazitov a hmyz.
Závisí to od destinácie. Trvalo by veľmi dlho vymenovať, v ktorej destinácii sa vyskytujú jednotlivé druhy krv cicajúceho hmyzu, ktoré prenášajú pôvodcov ochorení či parazitov. Podobne je to aj s kliešťami.
Nehrozí nám kvôli globálnemu otepľovaniu, že sa k nám prisťahujú iné, nebezpečnejšie kliešte?
V dôsledku klimatických zmien a globálneho otepľovania dochádza k šíreniu kliešťov do severnejších zemepisných šírok a vyšších nadmorských výšok. Nie je vylúčené, že sa v budúcnosti do našich zemepisných šírok rozšíria nové druhy.
Ohrozujú ľudí rovnaké druhy kliešťov ako domáce zvieratá, napríklad venčiaceho sa psa?
V našich podmienkach áno. Kliešť obyčajný má veľmi širokú škálu hostiteľov, napáda ľudí a spoločenské zvieratá i voľne žijúce cicavce, vtáky a dokonca aj jašterice. Pijaky a ostatné druhy kliešťov majú užšie spektrum hostiteľov, ale môžu napadnúť aj človeka. Pijaky sú nebezpečné najmä pre psy, nakoľko prenášajú pôvodcu babeziózy.