Hovorí sa, že najlepšou ochranou pred kliešťom je vhodné oblečenie a repelent. Sú skutočne účinné?
Áno, je to pravda. Oblečenie sa odporúča svetlé, kliešťa ľahšie zbadáte. Noste dlhé rukávy a dlhé nohavice, ktoré si zastrčíte do ponožiek. Existujú aj tzv. protikliešťové ponožky a návleky, vyrobené zo špeciálnej tkaniny, ktorá je napustená prírodnou repelentnou látkou, ktorá odpudzuje kliešte. Odporúčam používať repelenty, ktoré sa aplikujú na oblečenie. Existuje aj ultrazvukový repelent, ktorý si zavesíte na oblečenie a mal by kliešte odpudiť. Sama s ním však nemám skúsenosti.
Treba deťom vyberať špeciálne repelenty, alebo sa môže celá rodina chrániť jedným produktom?
Áno, existujú osobitné repelenty pre deti, ktoré odporúčam použiť.
Ako sa zachovať, keď človek na sebe nájde prisatého kliešťa? Treba mať nejaké špeciálne náčinie?
Najdôležitejšie je kliešťa vybrať ihneď, ako ho zbadáte. Neodporúča sa kliešťa točiť ani ničím mazať. Pomôže síce aj klasická pinzeta, ale lepšie sú špeciálne pinzety, karty či háčiky, ktoré dostanete v lekárni alebo v zdravotníckych potrebách. Kliešťom je potrebné jemne kývať zo strany na stranu, aby sa mu uvoľnilo ústne ústrojenstvo, a potom ho rýchlo vytiahnuť vo zvislej polohe.
Kedy zvažovať, že by sme mali kliešťa poslať na vyšetrenie, či je nakazený?
Ak chcete mať istotu, navrhujem dať kliešťa vyšetriť, najmä ak ho máte prichyteného už 1, 2 či viac dní. No vírus kliešťovej encefalitídy prenesú kliešte veľmi rýchlo, v priebehu niekoľkých minút až hodiny. Naopak, borelióza sa vyskytuje všade, kde sa vyskytuje kliešť obyčajný, a percento nakazených kliešťov môže byť na niektorých miestach vyššie než 50%. Uvádza sa, že prenos borélií trvá 24 až 48 hodín, teda ak máte kliešťa prichyteného dlhšie, rozhodne ho treba dať vyšetriť.