Na festival vo Východnej, ktorý klasickým spôsobom otvoril svoje brány po pandemickej pauze, prišli desiatky nielen slovenských folklórnych súborov. Zábavu a tanec si však vychutnávali najmä návštevníci – tí mohli okrem fantastických čísel nechať oči aj na pestrofarebných krojoch z rôznych kútov Slovenska, ktoré si účinkujúci obliekli. Nový Čas vybral niekoľko z nich. Uhádnete, do ktorého regiónu kroje patria?
Alexandra Žilavá z Komunikačného odboru Národného osvetového centra potvrdila, že o folklór vo Východnej je po pandemickej pauze veľký záujem. Festival trvá od stredy. Na prvé vystúpenia prišlo okolo tritisíc divákov. „Po dvoch rokoch, keď sme festival udržiavali len vo forme on-line a pred kamerami a prázdnym hľadiskom vystúpilo asi dvanásť súborov, sme konečne mohli tento rok privítať divákov a zažiť opäť tú krásnu atmosféru folklórneho festivalu,“ povedala spokojne. Festival končí dnes.
Množstvo spodničiek
Žofka (12) a Šahín (16) nám predviedli folklórny odev z iného kúta Slovenska. Šahín má, po otcovi, pôvod v Azerbajdžane, ale svoj kroj nám popísal veľmi fundovane. „Bol to sedliacky kroj na bežné nosenie, ktorý sa do tejto formy vyvinul asi pred sto rokmi. Dievča má bohato zdobenú farebnú sukňu a hrubšiu ľanovú zásteru s ručnou výšivkou. Pod ňou niekoľko spodničiek. Na bielej blúzke je taktiež bohato zdobený lajblík - vestička. Muži a chlapci nosili široké ľanové nohavice ukončené pod kolenami, čiernu vestu a bielu ľanovú košeľu. Na nohách nosili čierne kožené čižmy a na hlave nesmel chýbať čierny klobúk,“ vraví. Viete, odkiaľ kroj pochádza?
(Vyšný Gemer)