Dizajnové doplnky
Vidíme aj odstavené obrovské vozokomorové pece, ktoré sa používali v časoch najväčšej slávy. „Už ich nevyužívame pretože pri momentálnom dopyte by nám trvalo ohromne dlho naplniť ich a výpaly v nich sú finančne náročnejšie. Máme však taký sen, dať aspoň jednu do prevádzkovej pohotovosti,“ vraví Filip Fuňa a jedným dychom prezrádza niečo z histórie firmy.
„Kedysi sídlila viac v centre Modry, ale museli sa presunúť sem, pretože im už vtedajšie priestory nestačili. Bolo to niekedy v 70. rokoch minulého storočia, keď tu naraz pracovalo vyše 300 ľudí. Pre porovnanie, dnes ich tu pracuje 13. Po roku 1989 sa otvoril trh, prišli sem nové veci zo Západu a o majoliku ľudia postupne strácali záujem,“ vysvetľuje. Majolika má však rozhodne čo ponúknuť aj dnes. „Určite cítime väčší dopyt ako, povedzme, pred desiatimi rokmi. Už si ľudia neplnia celé vitríny majolikou ako kedysi, ale vezmú si jeden či dva výrazné kúsky, ktoré skvele doplnia dizajn interiéru,“ hovorí náš sprievodca.
V modernom šate
Hoci je Slovenská ľudová majolika tradičným remeslom, nezaspala na vavrínoch a je rozvíjaná aj v súčasnom modernom svete. V roku 2019 k tradičným ornamentom pribudli nové, úžitkové a dizajnové vzory. „Modré pierko, fialový klas a bordový lístok sú prvé vzory z kolekcie inšpirovanej nestorom modranskej majoliky Heřmanom Landsfeldom a jeho vzorkovníkmi zo začiatku minulého storočia. Úplne novým dekorom sú naše dizajnové Skratky, ktoré vznikli v spolupráci s modranským kreatívnym štúdiom Design friendly a posúvajú modranskú majolikovú ornamentiku do 21. storočia. Najnovšie kolekcie boli vytvorené vo februári 2022 našou maliarkou Katkou Hubinskou,“ prezrádza manažér majoliky.