Počet mláďat je každý rok iný, závisí od dostatku potravy. „Podľa našich sledovaní, ak je sucho ako tento rok, znáša samica menej vajec, ale ak je dobrý rok, mláďat je viac. Po minuloročných pätorčatách, sa tohto roku zo 4 vajíčok vyliahli len 3 mláďatá. V priebehu augusta podľa poveternostných podmienok odlietavajú do Afriky najprv mladé a neskôr aj dospelé bociany,“ dodala. V roku 2016 bocianí pár vychoval dve mláďatá, jedno vlastné a jedno adoptívne. V roku 2017 vychovali tri mláďatá, v roku 2018 dve mláďatá. V roku 2019 hniezdenie nebolo úspešné a v roku 2020 pribudlo jedno mláďa. Vlani prišli na svet až štyri bocianiky.
Online špehovanie
Vďaka dlhoročnému sledovaniu bocianov bielych pomocou online kamery získavajú odborníci vzácne informácie o ich zvykoch a správaní sa. „Vieme porovnávať čas príletu, znášku, počet mláďat. Aby sme získali informácie o nich aj mimo hniezdneho obdobia po ich odlete, dávame im čierne ornitologické krúžky s kódom krajiny s päťmiestnym alfanumerickým kódom.
Dajú sa ľahko odčítať aj ďalekohľadom alebo fotoaparátom. Vždy nás poteší, keď príde hlásenie o bocianovi, ktorého sme krúžkovali. V polovici júna nám prišlo zaujímavé hlásenie, keď počas kosenia lúky na lokalite Ostrovík, severne od obce Senné, odčítali krúžok jedného pred 11 rokmi krúžkovaného bociana, vyliahnutého na hniezde v Brzotíne. Ak sa niekomu s ďalekohľadom alebo lepší fotoaparátom podarí odčítať, či odfotiť číslo z krúžka bociana, túto informáciu môže zaslať na SNPSK, prípadne aj fotku. Následne dostane spätnú väzbu o bocianovi,“ uviedla A. Balážová.