Skamenelinu starú približne šesť miliónov rokov objavili v provincii Jün-nan v juhozápadnej Číne. Mala aj značne zväčšenú zápästnú kosť nazývanú radiálny sezamoid. Skamenelé pozostatky patria starobylému príbuznému súčasnej pandy zvanému ailurarctos, ktorý žil pred šiestimi až ôsmimi miliónmi rokov.
Ide o najstarší známy nález falošného palca, ktorý súčasnej pande veľkej umožňuje uchopiť a lámať bambusové stonky, píše sa v článku uverejnenom v najnovšom vydaní čaopisu Scientific Reports.
"Panda veľká je... vzácny prípad veľkého mäsožravca s krátkym, mäsožravým tráviacim traktom... ktorý sa stal výlučným bylinožravcom," uvádza Wang Xiaoming, kurátor paleontológie stavovcov v losangeleskom prírodovednom múzeu.
"Falošný palec rodu ailurarctos po prvý raz ukazuje, ako pravdepodobne postupovala evolúcia pánd pri kŕmení sa bambusom," približuje americký prírodovedec.
Falošný palec pandy, ktorý funguje podobne ako palec ľudský, vedci poznajú už asi 100 rokov. Nedostatok skamenených dôkazov o jeho existencii však zanechával nezodpovedané otázky, ako a kedy sa vyvinul ďalší článok, ktorý sa u nijakého iného jedinca z čeľade medveďovitých nevyskytuje.