Ako chrániť lieky pred letnými horúčavami
- Ak prevážate lieky v aute, v žiadnom prípade ich nenechávajte v kufri auta. Stačí pár krátkych páuz na kávičku a nevyhnutný oddych, a lieky sa budú variť v kufri v teplotách vysoko presahujúcich 30 - 35 °C.
- V prípade, ak na dovolenku letíte, skúste zobrať lieky so sebou do príručnej batožiny. Vyhnete sa riziku, že budú vystavené vyšším teplotám na letiskových plochách počas nakladania a vykladania batožiny.
- Ak si nechávate lieky bežne doručovať poštou, zmeňte tento spôsob aspoň počas letného obdobia na expresného kuriéra alebo osobnú návštevu lekárne.
- Ak máte v byte teploty presahujúce 26 °C, skladujte svoje lieky napríklad v pivnici alebo v chladničke.
- Rovnako nenechávajte lieky na priamom slnku, napríklad na parapete.
- Neskladujte lieky v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou (napríklad v kúpeľni, v blízkosti umývačky riadov a pod.).
- Predtým, ako lieky užijete, venujte pár sekúnd ich kontrole. Ak sa lepia na fľaštičku, navzájom na seba alebo sa zmenil ich bežný tvar, mohli teploty narušiť ich celistvosť.
V exotike môžu prospieť probiotiká
Miriam Jauschová, delegátka Slovenskej lekárnickej komory
Odporúčam v predstihu si zistiť, aké opatrenia platia vo vašej destinácii. V každom prípade si zbaľte rúško, antibakteriálny gél. Počas cesty môžete cmúľať pastilky s obsahom lyzínu a ďalších vitamínov, ktoré dezinfikujú ústnu dutinu a chránia pred vírusmi. A keďže imunita je závislá najmä od stavu vašich čriev, odporúčam niekoľko týždňov pred cestou začať užívať probiotiká.
Čo ak ste predsa len zabudli?
Stačí zájsť do miestnej lekárne a poradiť sa s tamojším lekárnikom. Nepýtajte sa však na názov lieku (Ibalgin, Paralen...), tie nemusia v tej-ktorej krajine poznať. Pýtajte si priamo účinnú látku. Tá je vo všetkých krajinách rovnaká a lekárnik vám poradí adekvátny variant lieku dostupný v ich krajine.