Je tretím ministrom britskej vlády, ktorý tento týždeň kvôli premiérovi Borisovi Johnsonovi podal demisiu, informovala dnes agentúra Reuters. "Veľmi som dúfal, že nebudem musieť tento list napísať. Zdá sa ale, že iná možnosť ako odísť z funkcie ministra pre záležitosti Walesu nie je," napísal premiérovi Hart, ktorý na tento post nastúpil v decembri 2019. Johnsona v liste ocenil ako energického politika s víziou, odhodlaním a humorom.
Hart bol údajne v delegácii ministrov, ktorí sa v stredu popoludní vydali do Downing Street, aby prinútili Johnsona k demisii. Premiér, ktorého sprevádza rad škandálov, ale odstúpenie z funkcie vytrvalo odmieta.
Spravodajský server BBC News uviedol, že počet ministrov a ďalších vládnych úradníkov, ktorí rezignovali, vystúpil už na 43. Sú medzi nimi aj minister zdravotníctva Sajid Javid a minister financií Rishi Sunak. Vo vláde nezostal ani minister pre otázky bývania Michael Gove, ktorého Johnson odvolal.
Dôveru vo vlastnej strane Johnson u mnohých stratil kvôli škandálu zvanému Partygate. Ten vyvolali správy o večierkoch a stretnutiach v premiérovom sídle v Downing Street v čase, keď bola Británia v koronavírovom lockdowne.
Zatiaľ poslednú kritiku si Johnson vyslúžil po tom, čo 30. júna kvôli údajnému sexuálnemu napadnutiu dvoch mužov rezignoval Christopher Pincher, námestník hlavného whipa, čo je poslanec dohliadajúci, aby príslušníci strany hlasovali v snemovni podľa straníckych záujmov. Pinchera menoval Johnson do funkcie tento rok vo februári. Po vypuknutí tejto kauzy premiér najskôr tvrdil, že o vyšetrovaní Pinchera nič nevedel. Downing Street neskôr uviedla, že na prípad zabudol, a Johnson sa za pochybenie ospravedlnil.