Tento týždeň sú na celom Slovensku relatívne priaznivé teploty, ktoré sa aj počas dňa držia do 25 stupňov. Už budúcu stredu sa však vrátia horúčavy počas ktorých je dôležité myslieť na pitný režim aj ochladzovanie sa. Netreba však zabúdať ani na našich chlpatých spoločníkov, ktorých vedia vysoké teploty potrápiť rovnako ako nás.
"Extrémne horúčavy v posledných dňoch zapríčinili mnoho kolapsov zvierat z prehriatia. V Univerzitnej veterinárnej nemocnici UVLF v Košiciach sme riešili niekoľko prípadov prehriatia psov, ktoré sa nám v krátkom čase podarilo stabilizovať, ale niektoré skončili, bohužiaľ, tragicky. Mylne sa majitelia domnievajú, že k prehriatiu môže dôjsť len, keď je zviera uzavreté v nejakom priestore, napríklad v aute. No najčastejšou príčinou býva prehriatie vonku, keď má pes nadmernú fyzickú aktivitu v čase veľkých horúčav. K prehriatiu môže dôjsť napríklad aj pri nevinne vyzerajúcom portovaní," uviedla veterinárna lekárka Martina Karasová z Kliniky malých zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Nielen námaha počas horúčavy dokáže spôsobiť problémy. Psom vie ublížiť aj prechádzka po rozhorúčených chodníkoch. Tie môžu počas horúčav dosiahnuť teplotu aj 70 stupňov Celzia. Ako upozornila veterinárka Karasová, najväčší problém s horúčavami majú staršie a obézne psy a brachycefalické plemená, ako napríklad francúzske buldočky.
Zvierací ombudsman zhrnul, na čo všetko treba myslieť pri svojom domácom miláčikovi.
-Nenechajte ho v aute ani na minútu.
-Neprechádzajte sa po horúcom chodníku, venčiť v neskorších hodinách a na trávnatých plochách a v tieni.
-Zdržiavajte sa vo vnútri.
-Vyhýbajte sa fyzickej záťaži - hru odložiť na neskoršiu hodinu.
-Kontrolujte dostatok pitnej vody, prípadne pridajte do misy aj kocky ľadu.
-Podložte pod zviera studenú podložku alebo ho jemne prikryte vlhkým uterákom.
-Pripravte bazénik s vodou alebo poskytnite miesto na chladnej dlažbe v kúpeľni.