Svetovú verejnosť zaujal vždy neupraveným účesom či rôznymi politickými výstrelkami. Na čele Británie stál od roku 2019, keď so svojou Konzervatívnou stranou dokázal získať mimoriadne vysoký počet hlasov aj pre sľub, že ukončí trápenie okolo brexitu. Teraz mu väzy zlomili viaceré škandály, po ktorých sa kresla držal zubami-nechtami, no napokon ho opustili takmer všetci najbližší spolupracovníci.
Johnson oznámil koniec vo štvrtok na poludnie a začal sa tak proces výberu nového lídra konzervatívcov, čiže aj nového premiéra. Johnson pred sídlom na londýnskej Downing Street povedal, že zostane vo funkcii, kým nebude vybraný jeho nástupca na čele strany. „Chcem, aby ste vedeli, ako veľmi ma mrzí, že sa vzdávam najlepšej práce na svete,“ uviedol Johnson.
„Nikto nie je ani zďaleka nevyhnutný. Náš geniálny a darwinovský systém vyprodukuje ďalšieho vodcu,“ povedal premiér. Dodal, že budúcemu lídrovi konzervatívcov poskytne maximálnu podporu. Jeho rezignácia neznamená, že sa uskutočnia predčasné voľby, na ktoré tlačí opozičný labouristický líder. Johnson voľby odmieta a označil za bolestivú skutočnosť, že sa mu nepodarilo dotiahnuť do konca veľa nápadov. „Aj keď sa teraz veci niekedy môžu zdať temné, naša spoločná budúcnosť je zlatá,“ odkázal Britom.
Podľa britských médií volali aj niektorí konzervatívci po tom, aby Johnson odstúpil okamžite a funkciu predsedu vlády za neho dočasne prevzal niekto iný. Niektorí členovia konzervatívnej parlamentnej skupiny Výbor 1922 sa podľa BBC tiež usilujú o to, aby bol zhruba na jeden mesiac skrátený proces, pri ktorom si strana vyberá nového vodcu.
Johnson oznámil odchod po bezprecedentnej vlne rezignácií vo vláde. Svoju funkciu kvôli premiérovi opustilo najmenej päť ministrov, v širšej vláde až 50 členov. Johnson čelil výzvam na odstúpenie od prvých správ o organizovaní večierka v čase koronavírusových uzáver.Teraz sa naplno začal súboj o miesto lídra konzervatívcov. Podľa prieskumu YouGov je favoritom terajší minister obrany Ben Wallace či exminister financií Rishi Sunak.