Tí, ktorí sa rozhodnú pre túto nevšednú atrakciu, si budú môcť vyskúšať historické remeslá, streľbu z luku, hod oštepom, alebo sa len tak odfotiť sa v brnení. Zaujímavosťou určite bude aj noc bez elektrickej energie, či prehliadka Vodného hradu z roku 1576, ktorý v minulosti patril rodine Levočskej bielej pani a teda nie je vylúčené, že ho Júlia Géczyiová aj navštevovala. „Vlani v rámci podujatia Kráľovská svadba sme premiérovo vyskúšali návštevníkom ponúknuť jedinečný zážitok. Stráviť deň ako v stredoveku s atraktívnym programom a s prenocovaním v historickom stane priamo v hradnom areáli,“ povedal Jiří Pěč, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Stredné Slovensko s tým, že keďže sa táto aktivita stretla s veľmi pozitívnym ohlasom, chceli ju kvalitatívne posunúť ešte ďalej a zároveň zvýšiť ponúkanú kapacitu.
„Zakúpili sme 4 veľké dobové stany s bohatým vybavením. Nájdete tu pohodlné postele, dobové oblečenie, vikingský roh na pitie či kovový príbor na jedenie. Komu by sa zachcelo ponoriť sa ešte hlbšie do pravého stredovekého života, je v ponuke krúžková košeľa s prilbou a mečom. Súčasťou pobytu sú totiž sprievodné aktivity, pri ktorých sa záujemcovvia dozvedia ako sa tradične zakladal oheň alebo si vyskúšajú hod oštepom či sekerou,“ dodal Péč.
Žila tam Levočská biela pani?
- Levočská Biela pani sa narodila v obci Ožďany pri Rimavskej Sobote v šľachtickej rodine Géczyiovcov pochádzajúcej z práve z Hronseku. Géczyiovci mali svoje rodové sídlo aj v Hronseku v stredovekom Vodnom hrade. Preto nie je vylúčené, že sem viedli aj jej kroky. „Príbeh Bielej pani majstrovsky zvečnil maďarský spisovateľ Mór Jókai. Biela pani sa volala vlastným menom Júlia Géczyiová a v celých uhorských dejinách je to prvá a údajne jediná žena, ktorá sa dopustila vlastizrady. Kvôli tomuto činu bola odsúdená a neskôr popravená. Levočská biela pani bola dcérou Žigmunda Géczyiho plukovníka telesnej stráže Imricha Tekelyiho,“ vysvetlil historik Vladimír Sklenka s tým, že zo zrady ju obvinili a v roku 1714 v Rábe ako 25–ročnú popravili. Jej dom v Banskej Bystrici stojí dodnes.