Japonskí vedci urobili prielom v klonovaní cicavcov, keď vytvorili embryá z buniek kože vysušených mrazom. Metóda by mohla pomôcť zachrániť kriticky ohrozené druhy zvierat. Zatiaľ dokázali vedci klonovať cicavce len z buniek uchovaných v tekutom dusíku. To je jednak drahá metóda, ale tiež hrozí, že pri dlhšom výpadku energie sa vzorky zahrejú a znehodnotia. Preto klonovanie z buniek vysušených mrazom predstavuje výbornú alternatívu.
„Ak môžu byť bunky uchované bez tekutého dusíka pomocou technológie sušenia mrazom, umožňuje to lacné a bezpečné skladovanie genetických vzoriek z celého sveta. Rozvojové krajiny budú môcť uchovávať svoje vlastné cenné genetické zdroje. Dokonca aj u ohrozených druhov, kde prežívajú iba samci, môže byť táto technológia použitá na vytvorenie samíc, aby sa druh oživil,“ vysvetľuje profesor Teruhiko Wakajama, ktorý viedol prácu na Univerzite v Jamanaši.
Jeho tím mrazom vysušil kožné bunky z myších chvostíkov a uložil ich na deväť mesiacov, než sa z nich pokúsil vytvoriť klony. Proces sušenia mrazom usmrtil bunky, ale vedci zistili, že stále môžu vytvoriť klonované embryá v ranom štádiu tým, že vložia mŕtve bunky do myších vajíčok, z ktorých boli odstránené vlastné jadrá.