Nedávno takýto prehistorický svet objavili v obrovskej diere uprostred čínskych lesov. Nie je jediná tohto druhu. S jej tajomstvom však ide ruka v ruke aj poriadne nebezpečenstvo!
Na juhovýchode Číny možno nájsť rozsiahly región plný záhadných miest. Čuangská autonómna oblasť Kuang-si je pomerne hornatá a viac ako tretinu jej plochy tvoria krasové oblasti. Práve vápenec, ktorý tvorí krasy, vyčaril tajomné a ľuďom takmer nedostupné miesta plné záhad. Pôsobením vody sa postupom času podložie vymylo a vznikli obrovské, stovky metrov dlhé a široké priehlbiny ukryté pred svetom.
Tajný les
V tomto roku ohlásili vedci objav jednej z najväčších takýchto krasových dier a v nej les, ktorého stromy dorastajú do výšky až 40 metrov. Rozsiahla priehlbina je jednou z najväčších doteraz objavených. Je dlhá 306 metrov, široká 150 metrov a hlboká 192 metrov. Odborníci odhadujú jej objem na 5 miliónov metrov kubických. V oblasti sa už v minulosti objavilo tridsať podobných jám, ktoré miestni označujú za nebeské jamy, táto je však jednoznačne najväčšia.
Miesto už preskúmali odborníci z Inštitútu krasovej geológie. Na dne objavili výborne zachovaný primitívny les a v stenách až tri rôzne jaskyne. Odhadujú, že v tomto prostredí môžu objaviť nové živočíšne i rastlinné druhy. Les rastúci na dne už teraz ponúkol pohľad na vzácne sa vyskytujúci štvorcový bambus.Na jedinečný objav ich upozornili začiatkom mája jaskyniari, ktorí preskúmavali jaskyne neďaleko dediny Ping´e. Následne sa do oblasti vydali aj vedci.