Ak sa vám pri letných potulkách pošťastí stretnúť somárika alebo sa na ňom dokonca povoziť, určite sa s týmto štvornohým pomocníkom skamaráťte. Majú totiž jeden mimoriadny zmysel. Somáre majú medzi ľuďmi nelichotivú povesť. Počastovať niekoho urážkou, že je hlúpy ako somár, však rozhodne nie je na mieste. Výskumy ukázali, že somáre patria medzi bystré zvieratá, ktoré veľmi dobre rozumejú svojmu okoliu.
S dobrou pamäťou
Týchto štvornohých fešákov možno pokojne porovnávať s delfínmi či so psami. Vďaka dobrej pamäti a výbornej schopnosti sa učiť dokážu šikovne riešiť rôzne situácie. To ich podľa odborníkov radí medzi bystré zvieratá.
Somáre sú známe aj pre svoju tvrdohlavosť. Opäť ide skôr o predsudok na strane ľudí. Somáriky totiž vycítia nebezpečenstvo či riziko omnoho skôr ako ľudia či iné zvieratá. Ak sa potom zatnú, robia to vlastne pre svoju bezpečnosť.
Kôň s dlhými ušami
Hoci sa na prvý pohľad možno na kone podobá, tieto dva druhy zvierat sa vyvíjali oddelene, a preto majú aj iné potreby a správanie. Somáriky žijú rady v menších skupinách a v prípade nebezpečenstva nezvyknú utekať ako „splašené kone“. Naopak, s veľkou vytrvalosťou bojujú s útočiacim predátorom alebo chránia svojich druhov, ktorých si obľúbili. Mať takého kamaráta sa preto rozhodne oplatí.
Somár domáci
- Výška: žrebec cca 122 cm, kobyla 115 cm
- Je to bylinožravec.
- Unesie až 300 kg.
- Chová sa aj na mlieko a mäso.
- Bol domestikovaný pred 5 000 – 6 000 rokmi.
- Na celom svete je okolo 40 miliónov somárov.