V prejave tiež predstavil kroky Slovenska a jeho pomoci. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva vnútra Zuzana Eliášová. Slovensko podľa Mikulca venuje vysokú pozornosť hrozbám, ktoré vyplývajú z ruskej agresie na Ukrajine. "Od začiatku krízy je každá osoba, ktorá prekročí vonkajšiu hranicu Európskej únie, kontrolovaná v národných informačných systémoch, ako aj v informačných systémoch EÚ a Interpolu," vysvetlil Mikulec.
Vo svojom vystúpení pripomenul, že Slovensko vyslalo dve skupiny forenzných expertov na pomoc pri vyšetrovaní vojnových zločinov na Ukrajine. "S potešením som prijal informáciu, že ukrajinská strana považovala postupy slovenskej skupiny za vysoko profesionálne a zapojila do aktivít aj svojich expertov pre získanie skúseností," povedal minister vnútra.
Ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj sa poďakoval za pomoc a solidaritu, ktorú Ukrajine členské štáty prejavili. Rezortným kolegom opísal, ako funguje ministerstvo vnútra počas vojny. "Dôležitým rozmerom, ktorý je pre nás aktuálny, je odmínovanie. Veľmi dôležitý je pre nás mechanizmus civilnej ochrany EÚ, veľmi nám v rámci neho pomohli darované vozidlá – či už pre záchranárov, policajtov alebo na evakuáciu ľudí," uviedol Monastyrskyj.
Eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johanssonová hovorila o možných dôsledkoch vojny na bezpečnosť EÚ. "Budeme čeliť pašovaniu strelných zbraní z vojnových území do EÚ, ale aj obchodovaniu s ľuďmi. V rámci EÚ musíme preto prehodnotiť bezpečnostnú politiku, musíme zintenzívniť spoločné operatívne akcie, potrebujeme pracovať v online priestore," povedala komisárka.
V Prahe sa v pondelok stretli ministri vnútra členských krajín Únie na prvom neformálnom rokovaní v rámci českého predsedníctva v Rade EÚ. Slovensko na stretnutí zastupuje Mikulec. Hlavnými témami sú dôsledky vojny na Ukrajine v oblasti bezpečnosti, posilnenie boja proti sexuálnemu zneužívaniu detí a spustenie Platformy EÚ na podporu bezpečnosti Moldavska. K rokovaniu sa okrem ministrov Únie pripojili aj ukrajinský a moldavský minister vnútra.