Podľa energetického analytika Hirmana je to však trochu komplikovanejšie. „Ak Sulík hovorí, že dovtedy a dovtedy budú zásobníky naplnené natoľko, že nám to pokryje zimu, je to len jeho predvolebná propaganda a je to fakticky nezmysel, a to z dvoch dôvodov. Po prvé dôležité je to, ako budú naplnené zásobníky v októbri - novembri, a nie teraz. Ale hlavne zásobníky vám nevykryjú to, že vám v zime nepotečie plyn cez potrubia. Na to zásobníky nikdy neslúžili. Zásobníky slúžia na vykrytie špičkových odberov v zime, ktoré nestačia pokryť normálne dodávky plynu,“ hovorí Hirman.
Putinove vyhrážky
Inými slovami, ak „bežné“ dodávky plynu nebudú, zásobníky ich úplne nenahradia. „Už od minulého leta, teda ešte dávno pred útokom na Ukrajinu, nám Vladimir Putin začal škrtiť dodávky plynu, a je tu oprávnená obava, že je pripravený nám dodávky plynu zastaviť úplne,“ varuje Hirman. „Ak to urobí, systémy v Európe nie sú fyzicky schopné dodávať plyn kontinuálne v požadovaných objemoch, a to ani v prípade, ak zásobníky budeme mať v októbri - novembri naplnené tak, ako je to plánované, teda približne na 80 %,“ dodáva analytik. Čo by sa v takom prípade dialo ďalej? „Bude sa musieť pristúpiť k regulácii dodávok pre priemyselných odberateľov, zvlášť, ak zima bude studená. To však zatiaľ nikto nevie povedať, aká bude zima,“ uzatvára Hirman.
Domácností sa škrty spočiatku týkať nebudú
Ján Pišta, energetický analytik
Vieme niečo o obsahu zatiaľ nezverejneného krízového plánu, ktorý vláda schválila začiatkom apríla v súvislosti s hroziacimi výpadkami dodávok energií?
Ten dokument som ani ja nevidel, ale podľa mojich informácií by mal obsahovať len technické informácie. Má ísť o analýzu toho, čo by sa mohlo udiať a ako v prípade krízy technicky zabezpečiť toky plynu.