Ako by sme mali reagovať, ak nám Rusko po pravidelnej technickej odstávke už neobnoví dodávky plynu? Aké opatrenia prichádzajú do úvahy?
Sú tam dve úrovne, prvá je povinná a prikazuje ju legislatíva, druhá je dobrovoľná. Čo sa týka tej povinnej, tá sa riadi vyhláškou č. 416/2012 o regulácii v prípade krízových situácií v energetike. Pri plyne vyhlási SPP - distribúcia, ktorá plní funkciu plynárenského dispečingu, regulačné stupne. Tie hrajú rolu najmä pre podniky, ktoré používajú plyn pre svoju technológiu. To by bol zrejme prvý krok, ktorý by sa udial.
Koho by sa teda regulácie v tých prvých stupňoch týkali?
Týkalo by sa to podnikov, ktoré majú vyššiu spotrebu. Tie majú aj v zmluvách stanovené, na aký objem musia znížiť svoju spotrebu v prípade vyhlásenia regulačných stupňov. Domácností ani menších kotolní, kde sa pripravuje teplá voda, alebo tiež zdravotníckych zariadení a podobne, sa to týkať, samozrejme, nebude. Ide vyložene o priemysel.
Čiže nedostatok plynu pre domácnosti nehrozí?
Úplne posledný, desiaty stupeň, hovorí o tom, že plyn nie je už vôbec pre nikoho. Pri deviatom, teda predposlednom stupni, musí byť priemysel na nule, ale medzi výnimky, ktoré môžu naďalej spotrebovávať plyn, patria aj domácnosti. Čiže, kým bude nejaký ten plyn tiecť, domácnosti by oň prísť nemali, podobne ako zdravotnícke zariadenia a iné nevyhnutné sektory.
Vráťme sa ešte k tej druhej, nepovinnej úrovni. O akých opatreniach sa tu dá uvažovať?
Viac-menej o dobrovoľných, keďže štát nemá právomoc prikázať napríklad občanom, aby znížili spotrebu. V Nemecku sa napríklad plánuje, že teplá voda potečie len v nejaké určené hodiny a vyhrievané bazény sa budú vyhrievať menej alebo vôbec. Viem si predstaviť, že by sa aj u nás napríklad obmedzili dodávky teplej vody na nejaké ranné a večerné hodiny, a tým by sa šetrilo plynom v kotolniach, kde sa tá teplá voda zohrieva.