Najvyšší súd USA zrušil 24. júna ústavné právo na interrupciu a viaceré americké štáty už tieto zákroky na svojom území zakázali. Federálny zákon o núdzovej zdravotnej starostlivosti je však podľa vlády nadradený legislatívam jednotlivých štátov.
Príslušný zákon (Emergency Medical Treatment and Active Labor Act; EMTALA) z roku 1986 od zdravotníckych zariadení vyžaduje, aby posúdili stav osoby, ktorá potrebuje starostlivosť, a určili, či tejto osobe hrozí – alebo môže hroziť – nebezpečenstvo.
"Na základe tohto zákona, bez ohľadu na to, kde žijú, majú ženy právo na núdzovú starostlivosť vrátane interrupcií," povedal americký minister zdravotníctva Xavier Becerra, ktorého citovala na svojej webovej stránke spravodajská stanica NBC News.
Tieto usmernenia podľa ministerstva zdravotníctva nie sú reakciou na rozhodnutie súdu. Lekárom a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti však pripomínajú, aké sú ich povinnosti na základe federálnych zákonov, vysvetľuje AP. Núdzové situácie sa podľa ministerstva zdravotníctva vzťahujú na mimomaternicové tehotenstvo, komplikácie v spojitosti s prirodzeným potratom či ďalšie situácie.