Prieskum, vykonaný spoločnosťou Ipsos European Public Affairs na prelome mesiacov máj a jún na vzorke 52.347 občanov 27-členného eurobloku, naznačil, že aj keď občanov najviac zaujímajú vnútroštátne politické témy (50 percent respondentov), v tesnom závese za nimi sú európske a medzinárodné záležitosti (46 percent) a miestne správy (47 percent).
Až 72 percent respondentov (76 percent Slovákov) uviedlo, že v poslednom čase v tlači, na internete, v televízii alebo rozhlase zachytilo nejakú informáciu o EÚ. Záujem o správy o Európskej únii kolíše medzi 57 percentami vo Francúzsku a 90 percentami v Rumunsku, pričom záujem o správy o Európskom parlamente sa pohybuje medzi 39 percentami vo Francúzsku a 85 percentami na Malte.
Televízia ako primárny zdroj správ dominuje so 75 percentami najmä u občanov starších ako 55 rokov; na Slovensku ju preferuje 73 percent opýtaných. Nasledujú on-line spravodajské platformy (43 percent EÚ; 37 percent SR), rozhlas (39; 44) a sociálne médiá a blogy (26; 25).
Až na piatom mieste sa umiestnila tlač – noviny a časopisy –, ktorú ako hlavný zdroj správ uviedla jedna pätina respondentov (21 percent) a na Slovensku 13 percent ľudí. Mladší respondenti častejšie využívajú na sledovanie aktualít sociálne médiá a blogy (46 percent respondentov vo veku 15–24 rokov).
Podľa prieskumu až 88 percent respondentov v EÚ si aspoň časť spravodajských informácií vyhľadáva on-line cez smartfón, počítač alebo notebook, z toho 43 percent na to používa internetové stránky novín a 31 percent číta príspevky na sociálnych sieťach. Platenie za on-line spravodajský obsah je výnimkou – 70 percent používateľov sleduje spravodajstvo výlučne na bezplatných webových stránkach.