Utorňajšia výpoveď bývalého riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka (61) v kauze vraždy Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice priniesla do tohto prípadu viacero nových skutočností. O čom všetkom Slobodník vypovedal a ako odôvodnil svoje stretnutia so samotným Kuciakom?
Bödör bol nadriadený Kočnerovi
Skupine, ktorá počas vlád Smeru ovládala políciu a NAKA, šéfoval podľa Slobodníka nitriansky podnikateľ Norbert Bödör. „95 % trestnej činnosti, ktorú priznávam, riadil pán Bödör,“ vypovedal Slobodník. Že ide o dôležitého človeka, vedel už od svojho úvodného pohovoru, ktorý absolvoval v roku 2014 v budove bezpečnostnej služby Bonul, patriacej Bödörovcom. „Uviedol mi, že má mandát, že zasahuje do určitých vecí, najmä do kriminálnej agentúry. Pán Bödör bol primáš toho celého, a myslím si, že bol primáš aj pána Kočnera. Myslím si, pán Bödör bol nadradeným vo vzťahu ku Kočnerovi,“ dodal Slobodník, podľa ktorého museli policajní funkcionári poskakovať podľa Bödörových príkazov.
Klamal o stretnutí s Kuciakom
Slobodník sa rozrozprával aj o svojich stretnutiach s Jánom Kuciakom, ktorému údajne aj odovzdával informácie o kauze Technopol. „Dal som mu nejaké moje odborné sylaby, ale on o tom všetkom už mal vedomosť,“ opisoval Slobodník. Následne si ho zavolali Bödör s vtedajším policajným šéfom Tiborom Gašparom, ktorým sa pokúsil zaklamať, že s Kuciakom hovoril o Mochovciach. Tí však, ako sa ukázalo, mali o stretnutí veľmi dobré informácie. „Tibor, počuješ, čo hovorí Béďo, že čo dával Kuciakovi, že niečo z atómky!“ parafrázoval Slobodník ironickú reakciu Bödöra. Gašpar mal debatu uzavrieť tým, nech si túto vec vyriešia Bödör so Slobodníkom, keďže on musí ísť o chvíľu za premiérom Ficom.
Gašpar s Bödörom to nerobili svojvoľne
Hoci šéfom celého diania v policajných zložkách bol podľa Slobodníka Bödör, neznamená to, že už nemal nikoho nad sebou. Aj podľa Slobodníka viacerí členovia týchto štruktúr nazývali „šéfom“ vtedajšieho premiéra Fica. „Mám ísť za šéfom a ešte to nemám preštudované, aby som ho informoval,“ parafrázoval napríklad vyjadrenie vtedajšieho policajného šéfa Tibora Gašpara pred jeho stretnutím s Ficom. „Pán Bödör aj pán Gašpar tieto veci nemohli robiť svojvoľne bez toho, že majú na to politické krytie. Bez toho, aby to takto bolo, by tieto osoby nemohli riadiť takéto silné mocenské zložky. Nejedná sa len o políciu, bolo to aj na rôznych ministerstvách a inde,“ doplnil Slobodník.
Aj sám bol viackrát účastníkom stretnutia, počas ktorého Bödör mal zrazu zahlásiť, že mu volá „Fiko“ alebo „Kali“. Neboli však jediní. „Béla alebo aj Kapitán,“ vymenoval Slobodník ďalších ľudí, ktorí mali byť údajne v kontakte s Bödörom. Fico reagoval, že keď bol premiérom, tak políciu riadil Gašpar. „Neexistovali žiadne tieňové štruktúry, ani osoby v pozadí, ako si dnes vymýšľajú ľudia typu B. Podvodníka,“ povedal o Slobodníkovi s tým, že ho nepozná a je klamár.
Kaliňák to komentovať nechcel, keďže ide o živú vec, no už dávnejšie sa vyjadril, že v čase, o ktorom Slobodník vypovedá, sa s Bödörom ešte vôbec nepoznal a nekomunikoval s ním. Bývalý šéf Mostu-Híd Béla Bugár sa k telefonátu s Bödörom otvorene priznáva. „Áno, pamätám si minimálne jednu vec, keď v súvislosti s nejakým zákonom potreboval vedieť, že či s tým máme problém. Vtedy som si to aj zisťoval a potom som mu aj ja zavolal,“ uviedol Bugár pre Nový Čas.
Konakt s Bödörom priznáva aj vtedajší šéf parlamentu Andrej Danko. „Nebudem komentovať vyjadrenia pána Slobodníka, ale je pravda, že v roku 2018 som bol kontaktovaný, aby som súhlasil s tým, aby sa pán Pellegrini stal premiérom. Považujem to za svoje chybné rozhodnutie, že som s tým súhlasil,“ povedal nám šéf SNS.
Bödör pre Markízu skonštatoval, že to vníma ako účelové vyjadrenia "osoby, ktorá opakovane uvádzala preukázateľne nepravdivé tvrdenia, a to za účelom získania prisľúbených nezákonných výhod v podobe beztrestnosti za jeho vlastnú trestnú činnosť".