Komisia pri hodnotení reforiem v oblasti súdnictva uviedla, že viaceré členské štáty sa pustili do reforiem na posilnenie nezávislosti súdnictva a zaviedli aj opatrenia zamerané na zlepšenie účinnosti súdnictva v podobe digitalizácie súdnych systémov a uľahčenie prístupu k spravodlivosti. Pri niekoľkých členských štátoch však pretrvávajú obavy – existujú problémy týkajúce sa vymenovávania na vyššie súdy a do funkcií predsedov súdov a aj obavy týkajúce sa nezávislosti či autonómie prokuratúry a využívania disciplinárneho konania na obmedzenie nezávislosti súdnictva.
EK skonštatovala, že od júla 2021 mnohé členské štáty prijali nové alebo revidovali protikorupčné stratégie. Niekoľko členských štátov zosúladilo svoje právne rámce s medzinárodnými protikorupčnými normami a právom EÚ. Väčšina členských štátov má rozsiahle právne predpisy, ktoré poskytujú systému trestného súdnictva nástroje potrebné na boj proti korupcii. V niektorých štátoch je protikorupčné vyšetrovanie a trestné stíhanie zdĺhavé a rozsudky chýbajú najmä v prípadoch na vysokej úrovni. Verejní činitelia majú povinnosť zverejňovať majetok vo všetkých členských štátoch, to sa však líši v rozsahu, transparentnosti a dostupnosti zverejňovaných informácií.
V oblasti médií EK uviedla, že pandémia koronavírusu aj vojna na Ukrajine preukázali kľúčovú úlohu novinárov pri preverovaní faktov a informovaní občanov. Viaceré členské štáty prijali alebo zvažujú opatrenia na zlepšenie bezpečnosti a pracovných podmienok novinárov na základe iniciatív eurokomisie. A viacero členov EÚ sa snaží zlepšiť transparentnosť vlastníctva médií. Obavy sa týkajú nedostatočnej transparentnosti distribúcie štátnej reklamy, konfliktu záujmov a prekážok súvisiacich s prístupom k verejným dokumentom. Správa sa zaoberá aj verejnoprávnymi médiami. Komisia upozornila, že sú potrebné záruky, aby sa zabezpečila ochrana nezávislosti verejnoprávnych médií, aby verejné financovanie bolo primerané a nevyužívalo sa na vyvíjanie politického tlaku na tieto médiá.