Ukrajine ponúkol slovenských expertov v oblasti posudzovania vplyvov na prírodu. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie ministerstva životného prostredia SR.
"Ukrajinská vláda má zdokumentovaných 257 konkrétnych envirozločinov, pričom boli ničené aj národné parky, jazerá boli zamínované a vyše troch miliónov hektárov lesa zhorelo," napísal na sociálnej sieti Budaj o tom, čo im na rokovaní hovoril ukrajinský minister ochrany životného prostredia a prírodných zdrojov Ruslan Strilec. Podľa neho 1,4 milióna obyvateľov Ukrajiny nemá prístup k pitnej vode. "Pevne verím, že tieto zločiny nezostanú bez spravodlivého súdu a nám sa podarí spoločným úsilím a odhodlaním prispieť k obnove a zaisteniu zelenej a mierovej budúcnosti pre Ukrajinu," dodal Budaj.
Európski ministri rokovali aj o biodiverzite. Podľa Budaja k jej ochrane musí prispieť každá krajina. "Odmietame, aby proces zvrátenia globálnej straty biodiverzity ležal iba na pleciach rozvinutých krajín. Zachovanie biodiverzity je aj záujmom rozvojových krajín," uviedol na rokovaní minister. Dodal, že práve tie z toho budú profitovať najviac.
Ministri životného prostredia členských krajín Európskej únie sa v stredu stretli na neformálnom rokovaní v Prahe v rámci českého predsedníctva v Rade EÚ. Témami schôdzky boli najmä vplyvy vojny na Ukrajine na životné prostredie, biodiverzita a adaptácia na zmenu klímy. Rokovanie bude pokračovať vo štvrtok (14. 7.).