Tieto strety však ani jednej strane zatiaľ neprinášajú územné zisky strategického významu. Tento spôsob vedenia konfliktu určite nie je zámerom zo strany Ruska a môže byť aj známkou slabosti či nedostatku schopností ruskej armády a pochopiteľne aj armády ukrajinskej," uviedol Petráš.
Táto situácia podľa neho svedčí aj o tom, že obaja protagonisti majú problémy pokračovať v bojoch a získať taktickú a neskôr aj strategickú iniciatívu, čo by podľa neho mohlo byť zlomovým bodom v doterajšom vývoji vojny.
"O to viac je prekvapujúce, že ruská armáda po tom, čo na začiatku júla dobyla ukrajinský Lysyčansk, dosiahla hranicu Luhanskej oblasti a získala tak vojenskú kontrolu nad väčšinovou časťou tejto oblasti, paradoxne nepokračuje v úspešnej ofenzívnej činnosti, ale naopak pristúpila k takzvanej operačnej prestávke," uviedol odborník.
Operačná prestávka má byť aj podľa oficiálneho oznámenia ruského ministerstva obrany vedená v celej oblasti vojenskej operácie. "Ruská armáda tak organizuje preskupovanie síl, sťahovanie prvosledových jednotiek a ich odpočinok a medzitým vykonávajú aj obmedzené prieskumné útoky a ďalej bombardujú kritické oblasti, aby vytvorili podmienky pre budúce pozemné ofenzívy, ktorých načasovanie zostáva nejasné," uviedol Petráš.